Сучасний стан протестантизму: діалог у Львові

22 04 2016 |
Роман Соловій

18 квітня у конференц-залі філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету (м. Львів), в рамках програми заходів з відзначення500-ліття Реформації, відбувся круглий стіл “Пострадянський протестантизм: проблеми ідентифікації та контури майбутнього”.

Метою заходу, ініційованого Ресурсно-дослідницьким центром Євро-Азіатської акредитаційної асоціації (ЄААА), було започаткувати науковий діалог про специфіку богословського розвитку, еклезіологічних трансформацій, трендів взаємодії з громадянським суспільством, церковно-державних відносин в пострадянському протестантизмі.

 

У круглому столі взяли участь понад вісімдесят науковців, а також студенти та представники духовенства з України, Росії та Білорусі.

 

Оскільки сучасні реалії протестантизму все ще несуть на собі відбиток конфронтаційних стосунків євангельських церков з радянським режимом, природно, що першою взяла слово докторант Інституту Історії РАН, старший викладач Санкт-Петербурзького християнського університету Т. К. Нікольська, яка у своїй доповіді розкрила основні етапи формування "образу сектанта" в радянській ідеології та суспільній свідомості.

Наступні доповіді були спрямовані на аналіз окремих аспектів пострадянського протестантизму. Зокрема, кандидат історичних наук, науковий співробітник Ресурсно-дослідницького центру ЄААА М.М. Мокієнко визначив основні тенденції трансформації п'ятидесятницьких релігійних центрів у пострадянській Україні, а доктор філософських наук, головний науковий співробітник Інституту філософії та права Уральського відділення О. О. Степанова окреслила ключові аспекти соціального служіння протестантських церков в Росії.

 

Керівник Ресурсно-дослідницького центру ЄААА кандидат історичних наук Р.П. Соловій звернув увагу учасників круглого столу на богословські та еклезіологічні виклики українського п’ятидесятництва.

 

Беручи до уваги важливу роль освітніх закладів у формуванні богословських смислів та підготовці інтелектуального потенціалу протестантських церков, ряд доповідачів присвятили свої виступи саме освітній проблематиці. До прикладу, кандидат філософських наук, проректор Санкт-Петербурзького Християнського Університету І. І. Макаренко ознайомив присутніх з поточними реаліями, правовою ситуацією і перспективами розвитку євангельської богословської освіти в Росії, а докторант богослов’я, керівник відділу розвитку освіти ЄААА Т. М. Дятлик розкрив сучасні тенденції в пострадянському євангельському протестантизмі з перспективи богословської освіти.

 

До дискусії також долучився заступник академічного декана Московської богословської семінарії ЄХБ О. В. Маркевич. У своїй доповіді він з’ясував основні виклики та напрями розвитку богослов’я євангельських християн-баптистів Росії на початку XXI століття.

Завершився круглий стіл виступом доктора філософських наук, професора кафедри культурології НПУ ім. М.П. Драгоманова Ю.П. Чорноморця, який проаналізував теологічне обґрунтування соціальної відповідальності церков в сучасній українській протестантській теології.

 

У заключному слові декан філософсько-богословського факультету, доктор Р.П. Завійський зауважив, що учасники круглого столу повинні звернутися до своїх богословських традицій з метою відшукати в них витоки і механізми, необхідні для того, щоб навчитися бачити у своєму ближньому не образ ворога, а образ Божий. Саме в цьому полягає спільний богословський багаж, який об’єднує християнські традиції і допомагає їм відшукати пророчий голос, який говорить про примирення і спільне майбутнє.

Теги:
990Матеріали по теміДля того, щоб коментувати матеріали Religion.in.ua, необхідно авторизуватися на сайті за допомогою сервісу F-Connect, який використовує дані вашого профілю в соціальній мережі Facebook . Religion.in.ua використовує тільки ті дані профилю, доступ до яких ви дозволили сайтуКоментарі розміщюються користувачами сайту. Думка редакції не обов'язково збігається з думками користувачів.
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости , не можуть залишати коментарі в даній новині.
Останні коментарі
Опитування
настоятель парафії
парафіяльна рада разом із настоятелем та парафіянами
меценати, за кошти яких зведено храм
державні структури, що займаються реєстрацією парафій
усе, що вирішується на користь моєї конфесії, завжди правильно!
інший варіант