Історія та особистість

30 11 2016 |
Анатолій Хільченко, священик

Знову проминув день. А скільки їх – сповнених надій та сподівань, розчарувань і побудови нових планів… Здається – наче безліч. Але іноді трапляються події, які дуже суттєво впливають на побудову подальших алгоритмів своєї життєвості, способу розуміння світу, людини, самого себе.

Та найцікавіше – такі миттєвості завжди дуже непередбачувані. Адже ніколи не знаєш, врешті решт, який саме фрагмент калейдоскопу вражень виявиться важливим настільки, щоби згодом пригадувати його, намагатися збагнути глибинну сутність, іноді – зовсім непримітних миттєвостей, усвідомлення вартості яких може бути абсолютно недоступним для іншої людини.

 

Та чи потрібно це? Нескінченний потік пояснень себе – і жодної гарантії на успішність. Оскільки надто вже багато є чинників, які здатні свідчити у критичний спосіб відносно «правильності» вибору способу дій, думок, почувань. Людина занурена у процес безкінечного виправдання самої себе перед іншою людиною. Власне, у цьому полягає сутність побудови успішних комунікацій, унікального і багатогранного виміру свідчень про своє «Я».

 

І кожний обирає свій спосіб такої репрезентації. Іноді – це смиренна і мовчазна констатація власної присутності. Іноді – це бурхливі емоційні реакції щодо визнання або заперечення того, що видається нині вельми суттєвим.

 

І лише відмова брати участь у цій безкінечній грі свідчення про власне тривання – перед Іншим – лише відмова здатна створити особливе розуміння плинності усіх процесів і життєвих явищ, відсутності міри об’єктивності суджень. Адже останні, переважно, ґрунтуються лише на схваленні або запереченні їх більшістю.

 

Новітній спосіб революційного і сміливого розуміння світу – це своєрідне затворництво, відмова поглинати інформаційний контент без усвідомлення його ціннісної значимості. Нині зовсім не обов’язково замуровувати себе у стіні чи невеличкій кімнаті печерного монастиря. Сьогодні вповні достатньо вимкнути прилади інформаційного сповіщення і – насолодитися великою тишею, відсутністю вигаданих проблем, які поглинають увагу і зосереджують на речах, що здатні бути зовсім несуттєвими у моєму життєвому вимірі.

 

Звісно ж, важко заперечити роль ЗМІ у контексті формування критеріїв групової ідентичності. Та чи витримують останні критику? Наскільки важливим є перебування у сформованому інформаційному середовищі? Чому я маю поставляти проблематику, яка не стосується мого безпосереднього побуту і моєї маленької філософії життя – на перше місце? Чи можна скасувати мою підвладність потокові інформаційної індустрії у спосіб ігнорування її продукту? І що із цього вийде?...

 

Ймовірно, доведеться стати зовсім незрозумілою людиною. А потім… Потім неодмінно з’явиться потреба розставити на поличках пріоритетів свідомості явища власного життя а також розуміння людей, що знаходяться поряд. І знову виникне проблема критеріїв, ціннісних орієнтацій.

 

Людина так влаштована, що потребує усвідомленого виміру власної ідентичності. І добре, коли останній ґрунтується на світлих і конструктивних взірцях, які сприяють утвердженню у власному житті а також бутті оточуючих таких світоглядних орієнтацій, які сприяють процесові поглибленого розуміння себе й інших. Адже «не судіть – і не будете осуджені». Напевно, Спаситель говорив саме про це. Або ж – зокрема і про це, також.

 

Звершення суду над Іншим – це завжди застосування власних мірок до людини, яка має свій особливий світ мір і величин, свою унікальну життєву історію, свої унікальні перемоги і поразки. Адже саме тому досягнення одного здатні виглядати мірою деструкції – для іншого.

 

Але важливим є шлях, подолання численних перешкод середовища рутини, яка здатна поглинати життєвий потенціал, «пояснювати світ» у спосіб потурання відсутності будь-яких проявів активної життєвої позиції. Адже – що було, те і буде. Немає нічого нового…

 

Та ні… Нове – існує. Можливо, тільки для мене. Можливо, це – жалюгідно мало і недоречно примітивно. Однак у моєму маленькому житті звершилося у черговий раз велике відкриття закономірностей, міри величин і глибин, піднесення та уроків падінь. Цей унікальний досвід є скарбом розуміння сутності речей. І він відкритий лишень для мене, в моєму унікальному вимірі життя людини-мурашки.

 

То ж, до роботи! Вже не так важливо, що і хто скаже, хто і чим знехтує. Бо суттєвим є те, що Сам Бог помер заради однієї-єдиної людини. Він звершив Свою спокутну місію – заради однієї людини…

 

Справа не в ойкумені, справа не в сотнях мільйонів життів, які промайнули у процесі творення й осмисленні історії цивілізації. Сьогодні важливим став унікальний вимір людської особистості, її відношення, її переживання сутності явища релігії-зв’язку, який дарує можливість успішно здолати метафізичну приреченість переживання самотності, окремішності, ізольованості, неусвідомленого суму за втраченим раєм.

 

Проблема характеристики явлення особистісності у контексті релігійної антропології важлива саме з огляду на подолання людської приреченості бути самотньою у переживанні, усвідомленні своєї плотської ізольованості з позицій цивілізаційної гри безперестанного процесу форматування і корекції критеріїв ідентичності.

 

Зрештою, навіть осмислення історичного процесу – це, перш за все, рефлексивний вимір людини-інтелектуала на основі наявної суспільної ситуації, яка створена шляхом своєрідного освітлення темнот людської буттєвості. Історію творить особистість, яка здатна парадоксально скасовувати межі часо-простору, повертаючи минуле у теперішнє, актуалізуючи у нових вимірах смислоутворення події, які не здатні були тлумачити самі ж їх учасники, оскільки вони перебували у стані безпосереднього переживання явлення власного «Я», пояснення його у той чи інший спосіб в наявних на той час і доступних формах репрезентації себе суспільному загалу.

 

Відтак, мені дуже важко провести межу між історією і містикою-вкоріненістю особистості в анамнетичну Тайну людського буття, для сприйняття якої примножуються версії без жодних натяків на остаточне розкриття життєвої причинності.

 

Фото Facebook

Теги:
641Матеріали по теміДля того, щоб коментувати матеріали Religion.in.ua, необхідно авторизуватися на сайті за допомогою сервісу F-Connect, який використовує дані вашого профілю в соціальній мережі Facebook . Religion.in.ua використовує тільки ті дані профилю, доступ до яких ви дозволили сайтуКоментарі розміщюються користувачами сайту. Думка редакції не обов'язково збігається з думками користувачів.
Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости , не можуть залишати коментарі в даній новині.
Опитування
настоятель парафії
парафіяльна рада разом із настоятелем та парафіянами
меценати, за кошти яких зведено храм
державні структури, що займаються реєстрацією парафій
усе, що вирішується на користь моєї конфесії, завжди правильно!
інший варіант