Система релігієзнавчої підготовки в Національному педуніверситеті імені М.Драгоманова: короткий огляд

27 06 2012 |
Віталій Хромець

Продовжуючи тему попередніх статей «Теологічне знання та теологічна освіта в Україні: короткий нарис»  і «Види та форми християнської богословської освіти: огляд світової практики», побіжно розглянемо, як представлена освіта і наука в одному з піонерів релігієзнавчої підготовки в Україні -- Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова. Гадаємо, це знадобиться не лише абітурієнтам, але і тим фахівцям, які ініціюють у своїх навчальних закладах подібні проекти.

 

 

Інституалізація релігієзнавчої освіти і науки в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова (далі НПУ) розпочинається у 1964 році, коли була  створена кафедра наукового атеїзму, етики та естетики, яку заснував і очолив доктор філософських наук Борис Олександрович Лобовик, відомий радянський релігієзнавець.

 

У 1991 році кафедра була перейменована і отримала назву кафедри культурології.

 

У 2002 році в НПУ було відкрито відділення релігієзнавства і був здійснений першій набір студентів. Випусковою кафедрою стала кафедра культурології; в той час вона була у складі соціально-гуманітарного факультету, а з 2005 року її було включено до новоствореного Інституту філософської освіти і науки (в НПУ Інститут - це аналог факультетів), і саме у цьому Інституті здійснюється і до цього часу підготовка релігієзнавців.

 

У 2006 році було здійснено перший набір студентів за освітньо-кваліфікаційними рівнями «спеціаліст» та «магістр» релігієзнавства. Починаючи з 2007/2008 навчального року набір на перший курс спеціальності релігієзнавство не відбувся, адже відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 13 грудня 2006 р. N 1719 «Про перелік напрямів, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра» (http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=1719-2006-%EF), спеціальність релігієзнавство було виведено з переліку, за яким здійснюється підготовка бакалаврів, але залишається на рівні підготовки спеціаліста та магістра. Не дивлячись на це, підготовка релігієзнавців на рівні бакалаврату була збережена в межах спеціалізації за рахунок варіативної складової навчального плану напряму підготовки «Філософія». На бакалавраті за спеціалізацією «Релігієзнавство» на даний момент навчаються: на денній формі навчання – 43 студента, на заочній формі навчання 24. На спеціалітеті та магістратурі за спеціальністю «Релігієзнавство» навчаються: на денній формі навчання 21 студент, на заочній формі – 15.

 

В Інституті перепідготовки та підвищення кваліфікації НПУ імені М.П. Драгоманова можна отримати другу вищу освіту за спеціальністю «Релігієзнавство» і отримати диплом ОКР спеціаліст релігієзнавства. Для вступу необхідно мати будь-який диплом державного зразка з ОКР не нижче бакалавра. Слід відзначити, що НПУ є єдиним навчальним закладом, у якому можна отримати диплом релігієзнавства в системі другої вищої освіти.

 

В НПУ діє аспірантура та докторантура за спеціальністю 09.00.11 – релігієзнавство (філософські науки). Зараз триває робота для відкриття аспірантури та докторантури за спеціальністю – 0.9.00.11 – релігієзнавство (соціологічні науки та історичні науки). Тобто за спеціальністю «Релігієзнавство» можна здобути науковий ступінь кандидата та доктора за трьома науками: філософських, соціологічних, історичних.

 

В НПУ діє спеціалізована вчена рада Д 26.053.21 по захисту дисертацій за спеціальністю 09.00.11 – релігієзнавство на здобуття наукового ступеню кандидата та доктора філософських, соціологічних чи історичних наук.

 

В НПУ діє сертифікатна програма з ісламознавства та планується з юдаїки. Сертифікатні програми орієнтовані на поглиблене вивчення ісламу та юдаїзму в усіх їх проявах та аспектах. Крім того, передбачено вивчення в сертифікатній програмі з ісламознавства арабської мови; в сертифікатній програмі з юдаїки планується вивчення івриту. Для студентів Інституту філософської освіти і науки НПУ планується вносити прослухані дисципліни у додаток до диплома за умови, якщо вони складуть іспит з прослуханих дисциплін.

 

В НПУ на початку 2011 року була створена дослідницька структура: Центр дослідження релігії. Він покликаний провадити дослідження у сфері вивчення релігії, які будуть імплементуватися в навчальний процес підготовки релігієзнавців. Так, наприклад, разом з кафедрою культурології центр запланував на наступний рік соціологічну практику для студентів 3 курсу спеціалізації «Релігієзнавство».(див. інформацію в таблиці)

 

Крім того, провадяться різноманітні наукові та навчально-методичні заходи, які покликані обговорити актуальні проблеми релігієзнавчої освіти та науки. Так протягом 5 останніх років різними підрозділами НПУ було проведено і планується більше тридцяти релігієзнавчих заходів (див. перелік заходів).

 

Започаткована плідна співпраця з українськими та закордонними науковими та освітніми установами. В Україні: філософсько-теологічний факультет Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича; кафедра релігієзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка; відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України; Київська духовна академія і семінарія; Український католицький університет; Ісламський університет (Київ, Україна); Центр європейських гуманітарних досліджень Національного університету Києво-Могилянської академії (Київ, Україна).

 

Закордоном: філософський факультет Московського державного університету імені М.В. Ломоносова; Інститут релігієзнавства Ягелонського університету (Краків, Польща); відділ близькосхідних досліджень Мічиганського університету (Ен Арбор, США), відділ близькосхідних мов та культур Державного університету Огайо (Коламбус, Огайо, США); Центральноєвропейський університет (Будапешт, Угорщина); Казанський федеральний університет (Росія); кафедра філософії релігії та релігієзнавства Санкт-Петербурзького державного університету (Росія); факультет філософії та освіти Віденського університету (Австрія); факультет освіти, психології та розвитку людини Гамбурзького університету (Німеччина); Російська християнська гуманітарна академія (Санкт-Петербург, Росія); Центр дослідження релігії Російського державного гуманітарного університету (Москва, Росія). Налагоджена співпраця з громадськими організаціями: Українською асоціацією релігієзнавців; Молодіжною асоціацією релігієзнавців (Україна); Європейською асоціацією дослідників релігії; Фондом Тоні Блера.

 

На даний момент в НПУ присутні усі рівні підготовки фахівців з релігієзнавства, що дозволяє формувати фахівця з релігієзнавства на високому теоретичному та практичному рівнях. Але попереду ще багато роботи у вдосконаленні набутого досвіду.

 

Про автора

Віталій Хромець, кандидат філософських наук, доцент кафедри культурології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, заступник директора з соціально-виховної роботи Інституту філософської освіти і науки НПУ імені М. П. Драгоманова, член громадської організації «Молодіжна асоціація релігієзнавців».

Теги:
4919Матеріали по теміДля того, щоб коментувати матеріали Religion.in.ua, необхідно авторизуватися на сайті за допомогою сервісу F-Connect, який використовує дані вашого профілю в соціальній мережі Facebook . Religion.in.ua використовує тільки ті дані профилю, доступ до яких ви дозволили сайтуКоментарі розміщюються користувачами сайту. Думка редакції не обов'язково збігається з думками користувачів.
1   garryvays
28 червня 2014 19:56

последние две ссылки не работают((( про план мероприятий и социологическую практику
а в целом - интересно и познавательно 


Відвідувачі, що знаходяться в групі Гости , не можуть залишати коментарі в даній новині.
Опитування
настоятель парафії
парафіяльна рада разом із настоятелем та парафіянами
меценати, за кошти яких зведено храм
державні структури, що займаються реєстрацією парафій
усе, що вирішується на користь моєї конфесії, завжди правильно!
інший варіант