Religion.in.ua > Україна > Патріарх Філарет: «Якби не було Київського Патріархату, то Путін був би в Україні»

Патріарх Філарет: «Якби не було Київського Патріархату, то Путін був би в Україні»


10 02 2016
Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет в ефірі 24 Каналу поділився своїми міркуваннями на тему церковної єдності та політики...
Предстоятель УПЦ КП Патріарх Філарет в ефірі 24 Каналу поділився своїми міркуваннями на тему церковної єдності та політики, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Коментуючи підготовку до Всеправославного Собору, глава Київського Патріархату заявив, що " ми раді, що нарешті він нібито буде скликаний в червні", адже "Собор скликається для того, щоб засвідчити єдність православ’я". Проте Філарет пояснив, що у питанні автокефалії нема єдиної думки, і тому це питання на Собор не виноситься:

"Одні думають, що автокефалію може надати "церква-мати". Москва думає, що вона – "церква-мати". А Константинополь думає, що Константинопольський Патріархат є "церквою-матір’ю" тому, що ця церква не визнає законним, канонічним приєднання Київської митрополії до Московського Патріархату... Але Українська Церква має дуже велике значення тому, що зараз Москва претендує на першість серед Православних Церков. Вона сьогодні на 5-му місці, а хоче бути першою", — зазначив Патріарх Філарет.

За його словами, РПЦ "найвпливовіша й найбільша" завдяки УПЦ, бо остання складає майже половину Московського Патріархату. "Якщо Українська Церква відокремлюється від Московського Патріархату, то тоді Московський Патріархат стає слабкішим і поруч з ним стає майже така ж Церква Українська. І Москва вже не зможе впливати на світове православ’я так, як вона впливає зараз", — сказав глава УПЦ КП.

Філарет відзначив, що церква в політику не повинна втручатись, лише "може впливати морально". Водночас Київський Патріархат, за словами її очільника, "стоїть на державницьких позиціях і ця державницька позиція полягає у тому, що він підтримує нашу армію, підтримує владу, яка стоїть на державницьких позиціях незалежної України. Янукович, коли не став підтримувати українську державу, ми виступили проти і ми підтримали Майдан".

Також він сказав, що Київський Патріархат "всі сили кинув на захист своєї держави, свого народу". Натомість вказав на "залежність від російської влади" УПЦ (МП), через що її керівництво "не називає втручання Росії у Крим та Донбас агресією, а повторює слова Москви, що це — громадянська війна. Що це українці з українцями воюють, що Росія не причетна до цього".

Тому, каже Філарет, "якби не було Київського Патріархату, то Путін був би в Україні".

Але "для того, щоб досягти єднання всього православ’я в Україні, ми вважаємо, що не треба розпалювати ворожнечу", наголосив Патріарх і навів приклад: "Після Майдану нам пропонували захопити Лавру, і сили Майдану були на нашому боці, але ми категорично відмовились від того. Тому що... самі споруди нам не потрібні, нам потрібні люди. А для того треба, щоб вони добровільно прийшли. Віруючі Московського патріархату, побачивши на цій неоголошеній війні, яку займає позицію Московський патріархат і яку позицію займає Київський патріархат, побачили в Київському патріархаті патріотичну позицію, а в позиції Московського патріархату – не патріотичну. І тому переходять".

Також глава УПЦ КП поміркував над статистикою: "Московський патріархат вважає, що в нього 12 тисяч зареєстрованих статутів. У Київському патріархаті парафій біля 5 тисяч. Може, зараз навіть більше п’яти тисяч. А кількість віруючих, згідно з соціологічним опитуванням, у Київському патріархаті — 40% населення України, а в Московському — 20% на ці 12 тисяч парафій. От візьмемо Хрещення. За підрахунком поліції, на Хрещення воду брали приблизно 120 тисяч людей у Володимирському соборі. Але ж ці 120 тисяч не відвідують кожної неділі собор. В неділю відвідують церкву приблизно 5 тисяч, а не 120. Але ж 120 тисяч прийшли до нас, значить вони асоціюють себе з Київським патріархатом. Тому я вважаю, що ці соцопитування правдоподібні".





Повернутися назад