Люди у рясах прискіпливо рахують храми, прихожан і підлеглих. А віруючі відверто збираються голодувати. Якщо ключі від їхньої церкви віддадуть не в ті руки...
Зо двадцять священників Української православної церкви Київського патріархату стали служити молебень під будівлею облдержадміністрації в понеділок. Поруч них під мокрим снігом мерзли прихожани церков. Поприходили з плакатами, хрестами і хоругвами. Були вінничани й приїжджі. Організатори акції кажуть: українська церква терпить утиски. Учасникам приготували плакати „Оголошую голодування”.
- А що? Якщо доведеться, то будемо й голодувати, - каже 61-річний віруючий Микола Стецюк. - Ображають нас, українців. Несправедливості дуже багато...
- Буду годувати, якщо ключі від церкви у Стадниці віддадуть Московському патріархату, - запевнив 25-річний прихожанин Володимир Белебрух. – Я ж не в Москві живу! В нас інша країна!
Останньому, якщо вірити на слово, таки доведеться оголосити голодування. За кілька годин після мітингу стало відомо, що у Стадниці, яка ще торік поділилася на два табори у підтримку різних конфесій, святкують перемогу прибічники Московського патріархату. Їх громаду зареєстрували офіційно і віддають у користування єдиний сільський храм.
Володимир Белебрух (25): „Коли була Російська православна церква, була зовсім інша країна. Зараз називається Україна, тому має бути помісна українська церква!”
Нагадаємо, що настоятель храму перейшов з церкви Київського патріархату до Московського. Відлучений від права служіння покинутою церквою, він правив під опечатаним храмом. Єпархія Київського патріархату звинуватила його у непокорі та призначила іншого настоятеля. Намагалася лишили за собою церкву, де 16 років правилося українською. Мовляв, хай собі йде зрадник, але передавати храм у інший патріархат приводу нема.

Обидві конфліктуючі сторони збирали підписи на свою підтримку. Проти переходу підписалися 400 стадничан. За – вдвоє більше. І результат такий: відділ у справах релігій зареєстрував у селі дві громади віруючих. Як каже начальник відділу Ігор Салецький, має значення при наданні храму у користування не тільки слово громади, а й рішення сільради. А та вже подала клопотання про надання храму у користування громаді Московського патріархату.
На мітинг під облраду зійшлися вінницькі віруючі і приїхали прихожани сільських церков
- Влада злегковажила бажанням сотень мешканців Стадниці молитися у своїй церкві. Не можна одній половині віддавати все, а другу ігнорувати, - каже прес-секретар ВГО „Свобода”, що підтримала акцію віруючих, Андрій Толстой. – Депутати відкрито взяли сторону Московського патріархату. У облраді більшість з так званих проукраїнський партій, а фактично лобіюють інтереси церкви, яка освячує нинішнього президента від Партії Регіонів. Можливо, щоб залишитися при владі зробили такий реверанс.
- Одні працюють, а інші ставлять задачі перед владою: дайте нам, - констатує Ігор Салецький, розповідаючи про другий конфліктний храм – на території лікарні ім. Ющенка.
Він теж був опечений, бо сперечалися дві конфесії. Користувався храмом Київський патріархат, а потім священник вирішив перейти у Українську автокефальну церкву. Доки не визначили приналежність церкви, її закрили. Як роз’яснив Ігор Салецький, мали змогу служити там обидві конфесії, але поставлені вимоги (угода з адміністрацією лікарні про опіку над пацієнтами та клопотання від лікарів) виконала тільки Автокефальна церква. Її прихожанам і віддали у користування храм. Мовляв, конфлікт вичерпано.
- Тільки всім храмів у Вінниці, де правиться служба українською мовою, - каже прес-секретар Вінницького єпархіального управління УПЦ Київського патріархату Ігор Сіранчук. - І вони в непристосованих приміщеннях, в вагончиках. Якщо порівняти з Московським патріархатом, то у них до 50 храмів. Таке однобоке ставлення до вирішення питання, кому надавати місце. І завжди місце Московському патріархату. Прохання Київського не береться до уваги.
Правили службу священники УПЦ Київського патріархату і говорили про утиски їхньої церкви
На службу під облраду з’їхалися священники Вінниці й ближніх районів. Приєдналися до віруючих і політичні партії. Акцію називають безтерміновою і обіцяють прийти зі своїми гаслами та молитвами під стіни жовтого дому ще не раз.
У той самий час зібралися на молитву у своєму селі парафіяни Стадниці. Без усіляких закликів вистояли під храмом чотиригодинну службу.
- Отам були емоції, - каже прес-секретар Вінницького єпархіального управління УПЦ Московського патріархату Владислав Демченко. - Зібралося до трьохсот людей. Їм привезли чудотворні ікони. І дехто з них не міг стримати сліз, коли дізнався новину з Вінниці про прийняте згідно клопотання місцевої релігійної громади і сільської ради рішення про передачу храму. Тут не було ніяких політичних гасел. Дух віри і любові.
20 хвилин
Це відвертий цинізм. Насилля, насилля, насилля... Це єдиний дух, який панує в моспатріархії. Хлопці втратили все: совість, людяність, сором. Втратили відчуття Бога. Я гадаю, що це не минеться для них просто так. Господь не в силі, а в немочі.
Для Київського Патріархату настали нелегкі часи. Господи допоможи перетерпіти нашестя іноплеменних та жидовствуючих фанатиків.