Передивляючись фільм (зробив це після багатьох запитань друзів, бо не підозрював, що у фільмі щось може бути незвичайне), згадував про апостола Павла – і ось у якому контексті: там, де він повчає коринтян «не давати приводу тим, хто шукає приводу» (2 Кор 11,12). Тобто – не провокуйте, будь ласка, будьте акуратні з тими, хто шукає на вас компромат. Але Павло був насправді ще той провокатор! :) Інакше – його би не побивали стільки разів палицями і каменюками, а розлючені зилоти не ганялися б за ним по всій Палестині та Сирії. Але без таких провокаційних текстів та вчинків – чи став би він тим обраним сосудом Церкви?


Отож, отець Георгій – ідучи стопами апостола ? ; ), зважується на певне провокаційне дерзання (або дерзновенну провокацію). Тут проблема в тому, щоби ставши «своїм для чужих» (тобто – для в цілому релігійно індиферентної авдиторії телеканалу), не стати «чужим для своїх» - для тих із православних, для кого прот. Георгій Коваленко роками як офіційний спікер представляв помірно толерантне і конструктивне українське «канонічне» православ’я. Таким людям отця Георгія буде шкода втрачати…


Припускаю, що за задумом сценарію, автор і режисер зумисне фокусує погляд православного священика на тих аспектах нашого життя, які церква звикла оминати, бо відповідь на них викликатиме сум’яття та різноголосий гомін. Це і феномен масового язичництва (про що йшла мова у першій частині серіалу) , і проблеми статевої поведінки (в т.ч. і «нетрадиційної») тощо.


Сподіватимемося, що прийом «затягування» проблемних вузлів чергуватиметься з їхнім успішним розв’язанням напередодні Великодня в наступних серіях. :)


А для мене, як для глядача, українця і киянина, здався надзвичайно вдалим прийом на початку фільму, коли автор, піднімаючись роками до небесних висот служіння Богу, раптом немов би полишає все та йде у протилежному напрямку, у глибину – як буквальну (дивовижні зйомки давньокиївської вулиці! ), так і історичну, а ще й у глибину повсякденного язичництва ; ).


Мої міркування щодо сучасного язичництва (як контрапункт до теми фільму) - далі буде : ) .

Facebook

Теги: