1. Фейкова православність більшості. Лише 10% в середньому реально практикують свою віру.
2. Попри кількісну меншість католиків, маємо їхню якісну більшість. Гіпотеза: якщо проаналізувати якість, в середньому католиків якщо не більше, ніж православних, то принаймні порівну. Якщо врахувати протестантів - мабуть, точно більше.
3. Православність ≈ національність. Фейкова православність -ототожнення національної (російськості, грецькості, українськості тощо) та конфесійної належності. Це підкреслює фіктивний характер реальної релігійності.
4. Пов'язання релігії та політики найбільше серед православних, де православна ідентичність пов'язана із національною, а також із гордим вивищенням над "не-православними".
5. Антизахідництво і русофілія найбільша серед православних ("Росія потрібна, щоб створювати противагу Заходу").
7. Майже всі православні - антидемократи і консерватори, за винятком греків (бо не були в совєцькому блоці). Серед католиків пп. 4-7 виражені набагато менше.
8. На позір здається, нібито "православні" країни пережили відродження релігійності, тоді як "католицькі" втрачають католицькість. Це помилка. Просто у "православних" фіктивна зовнішня релігійність заповнила формальну національну ідентичність, а у "католицьких" Церква була фортпостом національного спротиву проти комунізму, відтак, після падіння комунізму її роль була виконана.
9. Загалом, "православні" країни ще не вийшли із віку конфесіоналізації (де релігія змішується з політикою), тому епоха деконфесіоналізації - коли з релігійної ідентичності обтрушується мотлох національно-політичного примусу - для "православних" країн тільки настає. Змішування релігії і політики взаємно шкодить обом, що видно по п. 1 і 2.

Відповідно, постає завдання: як провести дослідження, що може проаналізувати якісні параметри релігійності, і намалювати справжню мапу релігій в суспільствах ЦСЄ? Гіпотеза проста: фейкова "православність" насправді застеляє реальність масового агностицизму, нерелігійності, із потужними католицькими, протестантськими та мусульманськими спільнотами на фоні відносної слабкості православних. Деконфесіоналізація призведе до виведення цього факту назовні.

Religious Belief and National Belonging in Central and Eastern Europe

Facebook, 12 липня 2017

Теги: