У нас є глибокий дефіцит таких ідей. Серед того, що я бачив - це або примітив на рівні "геть від Москви, дайош Європу", "традиційні цінності українського третього шляху", або дуже чудецькі думки на тему "хто ми є і куди йдемо", дуже відірвані від реальності,... або, що ще гірше, просто проплачені публікації на просування тих чи інших ідей зовнішніх дієвців, що мають в Україні свої інтереси.

Тому, як причетний до філософського гурту, сприймаю питання п. Алі як виклик часу ;-) - і можна сказати, що багато таких ідей уже вариться в моїй голові і уже зварилось у певну завершену систему. Є думки, є Ідеї, є - сподіваюсь - свідомість контакту із реальністю, нарешті, і головне - є Люди, яким це цікаво і важливо.

Тож, мабуть, варто анонсувати низку публікацій на цю тематику - ідеї та цінності України. Або, коректніше висловлюючись - ті ідеї та цінності, на яких може реально ґрунтуватись українське суспільство та перспективна політика України в наш час.

Бо треба розуміти, що наївна модерна ідея "великої ідеї нації", яка нібито виправдовує наше колективне існування і задає якийсь трансісторичний смисл і призначення - це міф або метанаратив, до того ж дуже небезпечний. "Ідея нації" у її значенні ХІХ ст., у романтичному дусі "Великого Призначення", "місії", "національного характеру". "духу народу" - відмерла ще у ХХ ст., спливши кров'ю цілого світу. Проте не скасовано той факт, що будь-яке політичне тіло, будь-яке суспільство, існує і розвивається лише, коли в основі масових моделей поведінки є певний набір цінностей, ідей, світоглядних пріоритетів. Ці цінності далі беруть участь у розвитку практичної політики. От про них власне має йти мова.

Facebook, 28 вересня 2017

Теги: