Але були й святі ієрархи. Ні, вони не прославились великими чудесами, зціленнями чи пророцтвами. В житті Василія Великого, Григорія Богослова чи Іоанна Златоуста.... не було таких фактів. Вони просто, будучи "на посаді" єпископа, "відповідали тому званню, до якого покликані", як писав апостол Павло. Тобто єпископи були професіоналами своєї справи на своєму місці.

Маючи широкі можливості в Імперії для кар'єрного росту, вони користувалися своїм становищем для Церкви, яку любили, не порушуючи при тому законів цивільного права, "заради вірності канононам". Вони працювали для своєї Батьківщини, яку розбудовували з вірою в Бога. Маючи сучасну на той час освіту, що давала можливість розкривати вічні істини Євангелія як для культурних прошарків суспільства, так і для простаків, вони використовували церковний амвон не для пропаганди імперської ідеології, а для проповіді.

Святителі знали потреби Церкви і біди людей, та використовували державні кошти для того аби годувати бідноту, забезпечувати звичайне духовенство, розбудовувати Церкву, а не власні маєтки... Іншими словами, вони були чесними державними чиновниками. І їх перемелювали неписані закони бюрократичної корупційної махіни.

Майже всі святі єпископи, здебільшого за допомогою своїх "співбратів" єпископів, були заарештовані, як "державні злочинці". Так було у Візантії, так було й у православній Російській імперії. Лиш одиниці піднімали свій голос на захист християнської моралі - вони ж підпадали під суд державної Церкви. Як, наприклад, українець за походженням митрополит Арсеній Мацієвич, який опирався перетворенню Катериною ІІ монастирів на трудові державні артелі...

Але й у цьому ряду мучеників-єпископів є щасливі винятки. Це Патріарх Сербський Павло. Він був очільником державної Церкви...ні, він був отцем для своїх рідних дітей - для всіх сербів, незалежно від того, віруючими вони були чи ні. Не знаю, як він вижив у бюрократичній "системі"? Можливо, тому, що в країні була війна? Він часто говорив своєму диякону, який лінувався діставатися громадським транспортом на богослужіння: "Хіба тобі не соромно? В країні війна, стільки нужденних, а я буду витрачати гроші на бензин? Як я потім людям в очі подивлюся?"

Facebook, 3 грудня 2018

Теги: