Поняття взялося із теології, коли християнські мислителі, цитуючи Святе Письмо, стали говорити, що Бог створив світ за строгими законами, і ці закони є в природі, нам лише треба їх усі відкрити. І ми можемо це зробити, бо ми створені за образом Бога, тобто можемо розшифрувати закладену Ним інформацію. Світ впорядкований і гармонійний, там діє математика, бо матиматика це ідеальна гармонія, як і Бог.

І ось цей велетенський потенціал цього метафізичного меседжу — людина може розкрити закони світу, зрозуміти про нього все, взаємов'язки, структури, ієрархії, функції і т.д., зрозуміти самого Бога — і дав нам сучасну фізику, хімію, біологію і т.д. Саме цей християнський меседж надихав Декарта, Локка, Ома, Ньютона... І навіть Дарвіна. А не було б християнської теології, то ми і б нині вправлялися у формах тоталітарних режимів, експлуатації собі подібних, побудові складних ритуальних чи кастових соціальних систем та медитаційних втечах від реальності. І їздили би на бричках, запряженими волами.

Це лише один приклад із багатьох, який демонструє, настільки більшість досягнень західної цивілізації, навіть ті, які зараз критикують релігію, виникли і здійснилися завдяки християнству.

*
Це не софістика, це дещо спрощені й іронізовані тези Жан-Люка Марйона, які зробили його одним із найвидатніших філософів ХХ століття (і найвизначнішим сучасним спеціалістом по Декарту) та членом Французької академії наук (між іншим, дідусь ще живий).

 Facebook, 15 квітня 2019

Теги: