Синод Еладської Церкви визнав право Константинополя вирішувати українське питання, і тим самим посутньо визнав канонічність постанов Вселенського Патріархату щодо України, включно з Томосом. На мою думку, вже можливо говорити про визнання Української Церкви, яка у комюніке Синода згадана без лапок, фраз "так звана" тощо.

З іншого боку, визнання нової Церкви автоматично запускає цілу низку протокольних процедур, як наприклад поминання імені нового Предстоятеля за літургією, мирні візити, тощо. Синод підтвердив право Афінського Архієпископа самостійно вирішувати ці питання.

Синод у своїх рішеннях фактично прийняв висновки двох синодальних комісій, які одностайно рекомендували визнати ПЦУ та залишити у відповідальності Архієпископа визначатися із наступними протокольними кроками.

Але архієпископ, так здається, перш ніж скористатися цим правом, хоче ще проконсультуватися із Архієрейським собором, який відбудеться у жовтні. Він це зробить, скоріш за все, навіть не зважаючи на відсутність українського питання у порядку денному собора.

Архієпископ ще перед Синодом провів консультації щодо України з Прем’єр-міністром Греції Кіріаком Міцотаксом і знайшов з його боку підтримку у позитивному розв’язанні українського питання.

Тому мій висновок такий: сьогоднішнє рішення є принциповим, і воно принципово позитивне. У жовтні буде поставлено крапку і в менш принципових протокольних питаннях щодо ПЦУ.

Facebook, 28 серпня 2019


Теги: