У той час як Росія, Сербія, Румунія, Греція вкладали величезні кошти у підтримку православних парафій своїх діаспор, роблячи їх своєрідними культурними центрами, Україна лиш постійно просила про допомогу від діаспори. Діаспорні храми, які були в юрисдикції УАПЦ в діаспорі, що історично походила від Польської православної церкви, підтримувати не було кому. Греки, у юрисдикції яких вони зрештою опинилися, не мали можливості суттєво матеріально підтримувати українців, а українські православні теж нічим особливо не допомагали і навпаки, часто намагалися віджати нерухомість УАПЦ, щоби перевести її у юрисдикцію Київського патріархату або Російської православної церкви. І сумно дивитися, як вся ця багата історія українського православ'я в діаспорі поступово зникає.

Ось, приміром, зі Свято-Георгіївським храмом у Дербі (Велика Британія) було пов'язано багато важливих етапів історії української православної еміграції. Наприклад, тут у 1969 році відбулася хіротонія єпископа Ореста (Іванюка), який з 1973 очолив Західноєвропейську єпархію УАПЦ, утворену окремо від Великобританської єпархії. Богослужіння в цьому храмі припинилися 2005 року, а 2010 він був виставлений на продаж. Якщо я правильно зрозумів зі старих новин, храм планується знести і збудувати там житлові будинки. Його вартість складала 100 000 фунтів стерлінгів, по суті, це вартість хорошої квартири у центрі Києва... У березні 2019 храм ще стояв, але на ньому висить табличка SOLD (фото нижче).

Не певен, що УАПЦ володіла цим храмом, адже це історичний англіканський храм ще, здається, 19 століття, якщо не давніший. Можливо, просто орендували. Та все одно сумно, коли такі історичні і культурні пам'ятки занедбуються і руйнуються, особливо, якщо це частина нашої української історії.

Цікаво, як багато українських храмів в діаспорі було втрачено...

Facebook,10 липня 2019

Теги: