Києво-Печерська Лавра це дві структури: музей та монастир. І там і там є дорогі антикварні речі, а в монастирі є і неантикварні, а сучасні, але також дорогі.


Що стосується музейних фондів, то там щорічний надсуворий облік, ніяке вивезення звідти неможливе. Якщо комусь цікаво, то з часом можемо зробити огляд основних експонатів, але ви могли б це зробити самі, завітавши до лаврських музеїв. Звідти ніхто нічого не вивезе. (Щойно говорила з одним з музейних "старожил", в "Багдаді все спокійно").


Що стосується монастиря... Тут не все так просто. Цінності це:


- церковний архієрейський одяг (облачення),
- ікони, старовинні та добре зроблені сучасні,
- церковне начиння  (також може бути дуже дороге).


Дуже часто це приватні подарунки монахам та єпископам. Чи могли вони їх вивезти? І чи мали право? Я думаю, що вони могли потягнути по своїх архієрейських "маєтках".  Чи мали право? По законах України цінності, вироблені до 1946 року не повинні покидати межі України. Чи можуть монахи забрати це до себе додому? Думаю, що можуть. Якщо особисто їм подароване? Чому ні.


Облишимо моральний бік та дорожнечу предметів. Право приватної власності це одне. А обіт убожества - інше. Право власності та монаші обов'язки різні теми, друге взагалі не предмет правозастосування. Але якщо припустити, що їх хочуть вивезти? Мається на увазі до РФ? Для чого тягнути це за кордон? Вони ж не отримають в Москві парафій, де вони там це все використовуватимуть? В Сибір поїдуть (катехізувати шаманів) чи на блошці продаватимуть?


Йдемо далі... Мощі наших преподобних. Як влучно завувжила одна автокефалістка: росіяни б сперли і вважали б це за чесноту, потім би всім розповідали, що мощі наших преподобних "перенеслися до Росії в чудесний спосіб", коли тут панувала "кривава хунта". Але я не вірю, що можна перемістити всіх чи всього святого.  Ну взяти якусь частку могли б...   Та й, якщо говорити суто про історичний аспект, то всі наші святі преподобні навіть не частина нашого наратаиву , значно більше. Вони фігуранти наших  літописів.


Тому вивози не вивози, а де ти візьмеш під них історію? До речі, на одному із українських сайтів бойко торгують мощами. Бачила навіть пропозицію: мощі святої Ніни, покровительки Грузії. Тож, дорогі колеги, не будемо нервувати. Деколи трапляються такі собі ігри патріотів, втім все, що вам потрібне для духовного (та культурного) життя та роботи нікуди не дінеться. Було б бажання.

Facebook, 29 травня 2020

Теги: