Нарешті про Україну заговорили в світі з повагою! Нарешті нас розпочинають відрізняти від росіян не тільки по салу і шароварам, але й завдяки яскравим особистостям!
Разом з тим до української збірної виникли певні претензії. Ні не з боку росіян чи УЄФА, а з боку багатьох українців. Зокрема команду дотинають тим, що тренер А.Шевченко та гравці дають інтерв'ю російською мовою.  


***
Україна то країна вільних людей. Кожен розмовляє тою мовою, якою йому зручно і не комплексує.  
Українці по своїй етнічній природі свідомі демократи. Але поки що Україна тільки розвивається як  європейська нація. Бо кожен культурно розвинутий народ пишається своєю мовою і знає інші.
Шкода, що багато хто з українців не знає мови країни, в якій живе. Здебільшого це тому, що старше покоління жило в СРСР, а не в Україні чи в Росії.
Радянські батьки виховували дітей по своїй подобі. Але багато хто з цих  людей  сьогодні в культурі, спорті і на війні зробили усе, щоб Україну помічали в світі.


***
Думаю що більшість гравців збірної України добре розмовляє українською мовою. Просто поки що комунікувати в спорті легше російською. Подібне постімперське  насліддя існує в багатьох країнах бувшого СРСР.
Наступні покоління українців виростуть вже в іншому середовищі і будуть по-іншому мислити і розмовляти. Вже сьогодні молодше покоління українців поступово звикає до трьхмовного середовища - українська, англійська та російська. Але писати і читати українським дітям вже краще українською і англійською.
Панівна російська в Україні поступово відходить у минуле. Молодь своє майбутнє бачить не в Москві, а в Європі, але стартує в Україні.
З часом Україна не тільки територіально, але й ментально із західної провінції Росії або східної брами Європи, стане повноцінною європейською країною. До того йде.   І над цим українцям варто багато попрацювати за прикладом нашої національної збірної по футболу.


***
В Європі не дорікають людей за мову. Знаєш багато мов - більшу маєш зарплатню. Люби своє дотримуйся закону і май повагу до інших.
Коли в Україні дотинають за мову, то це здебільшого ознака впливу російської пропаганди. Саме такими -  нетерпеливими до всіх "неукраїнців", "бандерівцями", "правосєками-маргіналами" прагне виставити російська пропаганда українців на весь світ.
А заодно то буде непоганим приводом "захистити своїх" в Україні. Дивіться, мовляв, що діється в центрі Європи! Як переслідують наших російськомовних громадян, як забирають храми в Російської Церкви! І це таким варварам ви хочете допомагати? Їхнє місце в совіцькому стойлі. На більше ті  "галіційці" не достойні.  


***
Українці завжди були культурно розвинутіші, ніж московити, бо жили ближче до полікультурної Європи, ніж до монокультурної Азії.
Практично кожен українець двомовний. Хоча для росіянина перейти на українську, то річ практично неможлива.
Українська інтелігенція завжди знала крім своєї культури ще й російську і часто набагато краще ніж самі росіяни. Але навіть не пам'ятаю, щоб хтось із російської інтелігенції, яка живе в Україні, читав, наприклад, українську прозу...
Україна - то культурно та ментально європейська країна. Її жителям легко переходити у спілкуванні межі різних мов і культур,  збагачуючи при тому свою. Українці ніколи не протиставляли "святу русь" всім іншим грішникам. Вони радше були для багатьох своїми і тому для росіян весь час ввижалися "зрадниками".
На теренах нашої землі завжди могли співіснувати різні культури та релігії. Вони часто боролись за своє існування, але це лиш сприяло розвитку полемічної літератури, різноманіттю культури... Хоча й без жертв не обходилося.
В той же час у Московському царстві існувала одна Церква, одна мова і одна культура. Всі інші знаходилися поза законом. Коли Російська імперія поглинула Українські терени, такі ж самі імперські принципи життя поширились і в Україні.  
Нетерпимість до інших в своєму домі то і є імперським пережитком в головах і душах бувших радянських громадян. Ніхто не заважає нині написати таку книгу українською, щоб росіянин залюбки вивчив українську, аби її прочитати. Те ж саме стосується спорту, музики, кіно, художнього мистецтва...


***
З 2014 року практично нічого не читаю і не дивлюсь російською. Навіщо, якщо є так багато і такого хорошого українською.
Мені того достатньо і воно мені миле. Серцю не накажеш. Мова прищеплюється любов'ю, тоді це назавжди.
Щоб українська вільно зазвучала на офіційному рівні, як на мене, то потрібно не тільки чітке і приципове мовне законодавство. Але й щоб виросла справжня українська еліта, яка була вщент вибита радянським союзом. А такі рани гояться довго...


***
Бог знищив Вавилон - СРСР. А тепер варто кожному "совку" знищити його в своєму серці, щоб щиро по-українськи любити всіх такими, якими вони вони є. Щоб всім у нашому домі  жилося затишно і добре!

Facebook, 1 липня 2021

Теги: