В СРСР намагались популяризувати рух моржівства, створювались Всесоюзний клуб зимового плавання та Федерація зимового плавання, з 1950-х рр. щорічно влаштовувались зимові запливи до дня Радянської армії... Моржівство особливо набуло популярності в 1980-і, коли ж з 1988 р. по всьому СРСР почали відроджуватись релігійні традиції, а атеїстична комуністична система слабшати, моржі все частіше стали влаштовувати купання саме на Водохреща, обравши це свято своїм "професійним днем". Пам'ятаю, як спочатку старі віруючі люди дивились на моржів як на диваків, оскільки крім них майже ніхто не пірнав )) Але після розпаду СРСР в 1990-ті під впливом моржів пірнання в ополонку на Водохреща поступово набуло вже масового поширення по всьому пострадянському простору і за допомогою ЗМІ та окремих політиків набуло ознак "національної релігійної традиції", якою до того не було...)) Так новоробна пострадянська мода підмінила собою справжню релігійну традицію, позбавляючи релігійне свято його головного сенсу...((( А як же святкували Водохреща наші пращури до атеїстичної промивки мізків СРСР? Про це у моєму пості від 2019, який тут повторюю:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2032374330214891&id=100003270304592

P.S. Жодним чином не заперечую користі від такого різновиду спорту, як моржівство))) Але все-таки моржівство це щось одне, а свято Богоявлення - це дещо інше. І не варто це плутати і підмінювати )) У традиції наших пращурів було заведено на Водохреща йти до церкви, освячувати воду, кропиви святою водою один-одного та житло, пити св.воду та вмивати обличчя нею... Але масових пірнань і купань не було. Бувало босякування молодих хлопців, які намагалися зіштовхнути один-одного у воду, також у окремих регіонах вважалося, що хто на свято "водив козу" (що прирівнювалося до долучення до нечистого), то варто на Водохреща скупнутись... Бували звісно і поодинокі випадки пірнань у ополонку, переважно заради бахвальства перед іншими, але це не була масова традиція, тим паче це не була християнська традиція.

Кому цікаво, ось цитата, як атеїстично-комуністичні пропагандисти в радянські часи свідомо намагалися підмінити свято Водохреща моржівськими купаннями:

"Зимнее купание, а также окунание в прорубь на т.н. религиозный «праздник крещения», кроме чисто практической замены его содержания на атеистическую традицию праздника зимнего закаливания, подрывает уважительное отношение к «святой воде» ...." (Див.: Методические указания для лекторов по атеистической пропаганде». Мн., 1982. стор. 23).

Facebook, 18 січня 2022

Теги: