Religion.in.ua > Актуальний коментар > ... прокоментувати відкриття кримінального провадження щодо подій в Запоріжжі

... прокоментувати відкриття кримінального провадження щодо подій в Запоріжжі


12 01 2018
Зателефонували з "Прямого" і попросили долучитися до ефіру, щоб прокоментувати відкриття кримінального провадження щодо подій в Запоріжжі. Довелося почитати пресову заяву Генпрокуратури, але в ефірі до цієї теми так і не дійшло. Але ж думки сформульовані і тому ось вони:

1. Наскільки я зрозумів з прочитаного документа, розслідування проводиться насамперед щодо побиття громадських активістів активістами православними та фактів розпалювання національної та релігійної ворожнечі представниками Запорізької єпархії УПЦ. А історію з невідспівувавнням немовляти можна вважати епізодом, який збурив громадськість і привернув увагу до інших протиправних дій. Але ж з повідомлень ЗМІ все виглядає навпаки. І це не тільки подарунок ворожій пропаганді, але й подальше розпалювання непорозумінь.


2. Я не правник, але з моєї точки зору заява, яка оприлюднена Запорізькою прокуратурою і тиражована прокуратурою генеральною, не є досконалою саме з правової точки зору в тій частині, де починається інформація про релігійні обряди і таїнства, які не регулюються світським законодавством. Можливо, для подібних розслідувань варто мати спеціальну групу фахівців правників-релігієзнавців, або відпочатку долучати представників Управління у справах національностей і релігій Міністерства культури та Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ.


3. Церква в Україні відділена від держави, але є організацією яка не має правового імунітету, якщо її діяльність виходить за межі правових норм. Так само і священнослужителі є звичайними громадянами і, якщо вони порушують закони, мають відповідати перед законом як і всі інші громадяни.


4. Але, якщо мова йде про питання віровчення, обряди і таїнства, держава не має ані права, ані механізмів вирішення цих питань. Але мають право і засоби віряни і духовенство. І вони, наскільки я бачу, не мовчать. Але жодна з груп (ані більшість, ані меншість) не має спиратися на державне плече і застосовувати силові методи щодо інших.


5. І якщо священнослужителі не навчилися говорити мовою любові, ані завдяки читанню Євангелія, ані під час навчання в семінаріях, то, можливо, дії громади та виклики до СБУ і Генпрокуратури змусять їх хоча б в публічному просторі відмовитися від hate speech (мови розпалювання ворожнечі), що є не тільки заповіддю Христа, але й вимогою закону.

Facebook,12 січня 2017






Повернутися назад