Religion.in.ua > Огляд блогосфери > День Д

День Д


7 06 2019
6 червня 1944 року відбулася висадка союзницьких військ у Нормандії. Вона забрала життя сотень тисяч людей. В історію ІІ Світової Війни ця дата увійшла під назвою "День Д". Це був наймасштабніший морський десант у всіх світових війнах. Чому сьогодні варто пам'ятати про цю подію?

Радянська ідеологія переконувала, що висадка в Нормандії союзницьких військ лиш полегшила Сталіну звільнення Європи від фашизму та запобігла ще більшій кількості смертей радянських воїнів.

Але вождь світового пролетаріату сприймав людей як безликі маси, якими безнаказано маніпулював у своїх власних інтересах. Він не переймався кількістю жертв, якщо бачив у чомусь вигоду для себе. Тому була ще одна важлива стратегічна місія нормандської висадки - вона відкрила Другий фронт і поставила межу завоюванням комунізму, радянщини та сталінізму у світі...
***
У 1939 році, після укладення Пакту Молотова-Рібентропа, що ділив Європу на радянську та фашистську половини, Черчилль написав у своєму щоденнику, що це судний день для людей доброї волі всього світу. На той час ще не було такої сили, яка могла би протистояти радянсько-фашистському альянсу.
***
З 1941 року, відразу після нападу вермахту на радянську територію, запеклий ворог комунізму В. Черчилль заявив про підтримку СРСР Англією. Він стимулював на дипломатичному рівні постачання до Радянського Союзу Ленд Лізу з Америки. Хоча виснажена ще у І Світовій Війні Англія потребувала не меншої допомоги.

Знаментий прем'єр міністр говорив, що саме російський народ є героєм, який рятує світ від фашиської диктатури. Однак він підкреслював, що комуністична диктатура, яка експлуатує цей народ, не менше зло ніж фашизм.
***
У 1941 році, через декілька днів після нападу Германії на СРСР, тодішній сенатор і майбутній президент Америки Г .Трумен сказав: "Якщо ми побачимо, що виграє Германія, то нам слід допомагати Росії, а якщо вигравати буде Росія, то нам слід допомагати Германії, і нехай вони вбивають якнайбільше, хоча мені не хочеться за таких обставин бачити переможцем Гітлера"
***
У серпні 1943 року, після розгрому елітних танкових частин Третього Рейху на Курській Дузі, усім стало зрозуміло, що Сталін виграє війну. Президентом США Ф.Рузвельтом та прем'єром Британії В.Черчиллем була терміново ініційована конференція в Тегерані.

Вона відбулася у литопаді-грудні того ж року. На конференцію прибула радянська делегація. Замість Сталіна, який панічно боявся повітряних подорожей, в Тегеран поїхав головний радянський дипломат Молотов.

Першочергове питання, яке було розглянуто в Тегерані - відкриття Другого фронту. Відбувалася тонка дипломатична гра. Союзники вже тоді розуміли, що потрібно буде не тільки очистити Єропу від нацизму, але й поставити заслін проти комунізму. Проте перемогти Гітлера вони самі ще не могли.

Союзники також чітко усвідомлювали, що після війни між комуністичним тоталітаризмом з однієї сторони і європейськими цінностями вільної людини та американською демократією з іншої - не може бути миру.
***
У Ялті взимку 1945 року вже після відкриття Другого фронту відбулася Ялтинська конференція. Її ініціаторами знову ж таки були Рузвельт і Черчилль. Вони поспішали, доки радянські війська ще не дійшли до Берліну, чітко окреслити лінію зустрічі СРСР і союзників у Германії.

Радянський Союз явно затягував переговори і часто переносив дату скликання конференції. Адже кожен день наближав їх до Берліну, який вони хотіли взяти першими. Крім того СРСР намагався охопити якмога більше території Єропи.

Завдяки наполегливості Ф. Рузвельта, який був чи не єдиним політиком в Америці, який відкрито підримуав Сталіна, зустріч глав Великої Трійки таки відбулася. Умови та формат зустрічі диктував СРСР.

Далі Криму Сталін боявся їздити навіть на потязі. А для смертельно хворого Рузвельта ця поїздка за тисячі кілометрів від дому виявилася останньою. Він через деякий час помер, відвойувавши у СРСР на дипломатичному фронті, наскільки це було тоді можливо, якмога більше "вільної території" у Європі.

В одній з кулуарних розмов на Ялтинській конференції Черчилль сказав пророчі слова: "Наступна війна буде війною ідеологій".

Після Дня Д і Тегерану, Ялта була наступним кроком на шляху до урятування світу від фашизму, а післявоєнної Європи від сталінської диктатури.
***
Остання мирна конференція на якій члени Великої трійки СРСР, США та Великої Британії ще були союзниками, відбулася у Подстдамі у липні-серпні 1945 року вже після падіння Третього Рейху.

На ній розглядалося питання чіткого територіального розподілу Германії та європейських держав на зони впливу. Сталін на конференції відчував себе до певного часу господарем ситуації і наполегливо, але обережно диктував свої умови.

Прямо під час конференції на другому кінці світу - в Японії, за наказом Трумена, який був присутній в Потсдамі, американцями була скинута на Хіросиму ядерна бомба. Це не тільки прискорило закінчення ІІ Світової війни.

Це був аргумент для Сталіна зі строни усього нерадянського світу, який тоді очолювали Сполучені Штати - ти не найсильніший у світі! (В Радянського Союзу ядерна боєголовка з'явилася лиш у 1948 році).
***
Хіросима це трагедія, яка стала політичним підгрунтям для створення нової військової доктрини "стримування агресора". Вона була сформульвана в 1946 році держсекретарем посольства США у Москві Д.Кенаном і лягла в основу ідеології Холодної Війни.

Американці добре пам'ятали яку ціну заплатили за День Д. Вони не хотіли повторити ще раз "нормандську висадку" вже проти іншого набагато потужнішого ворога.
***
Розпочинаючи із 1948 року на довгі роки між радянським і нерадянським світом затягнулася виснажлива, інформаційна та ідеологічна Холодна війна. В різний час, в різних гарячих точках світу вона вибухала локальними конфліктами та гібридними війнами.

Стратегічна мета для США у цій війні - не дати перекинутись тотальним світовим війнам на американський континент. Для цього потрібно було "стримувати" комуністичну диктатуру в рамках окремих держав і не дати полум'ю "світової революції" перерости у світову війну.
***
Хлодна війна ще не завершена й донині. Тільки, якщо вчора ліня фронту розділяла Германію на ГДР та ФРГ, а Європу на капіталістичний та соціалістичний табори, то сьогодні вона вже проходить по території України...

Facebook, 6 червня, 2019


Повернутися назад