Religion.in.ua > Світ, Діаспора > Українці – католики і православні – відкрили у Відні «Barbareum Open Space»

Українці – католики і православні – відкрили у Відні «Barbareum Open Space»


23 09 2021
Українці – католики і православні – відкрили у Відні «Barbareum Open Space»18 вересня у Відні (Австрія) відбулася знакова подія - урочисте відкриття «Barbareum Open Space» / «Барбареум відкритий простір», український простір зустрічей та спілкування поруч з церквою св. Варвари у Відні. Церемонія відкриття, проходила у церкві св. Варвари та зібрала представників численних українських організацій Австрії та гостей з України, греко-католицької та православної громади, дипломатів посольства та організаторів «Барбареума». Керував програмою Іван Гривнак, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УГКЦ.

На початку заходу до присутніх звернувся парох центральної парафії св. Варвари о. Тарас Шаґала: «З одного боку це давній «Barbareum» - церковна установа, він навіть фізично знаходиться там, де 1774 року був перший Barbareum  - перша семінарія, перший навчальний заклад, в якому вчилися українці (чи русини, як їх тоді називали). З іншого боку це «Відкритий простір» - місце зустрічі та обміну, місце знайомства та розвитку, місце культури та навчання для всіх хто любить Україну та Австрію, хто в Австрії «чужого навчається, але і свого не цурається». Усі такі люди будуть тут радісно вітатися та підтримуватися. Ми готові надавати цей простір для проектів, ініціатив та заходів, які з одного боку допоможуть українцям зберегти свою самобутність, а з іншого боку дозволять їм інтегруватися у австрійське суспільство, стати його важливою та впливовою частиною».

Генеральний вікарій Ординаріату для Східних Католицьких церков у Відні, о. Юрій Коласа доповнив сказане: «Місце зустрічі – відкритий простір, це місце, яке уможливлює спілкування і я думаю, що це є найважливішим у його майбутній візії. Місце зустрічі і спілкування різних конфесій, місце зустрічі і спілкування різних культур, місце зустрічі і спілкування різних народів, я би навіть йшов далі і говорив про місце зустрічі і спілкування різних релігій. В цьому храмі Митрополит Андрей Шептицький багато роздумував про візію щодо розбудови своєї Церкви, в цьому храмі формувалися провідні особистості нашого народу. Зустріч і спілкування у відкритому просторі можуть зробити дуже багато для того, щоб люди могли пізнати одне одного, зрозуміти одне одного і через це відкрити своє серце одне одному».

Уляна Задворняк, перший секретар Посольства України в республіці Австрії, звернулася до присутніх з наступними словами: «Кожній людині потрібен простір. Простір для реалізації її ідей, мрій, дій та думок. Барбареум є таким простором, який забезпечить потребу в комунікації, в отриманні нової інформації і в розвитку себе, як особистості. Але перш за все цей простір об'єднує людей, об'єднує однодумців, об'єднує українців та друзів України. «Барбареум» може без сумніву розраховувати на підтримку Посольства України в респібліці Австрії. Ми відкриті для всіх ідей, думок та пропозицій. Співпраця це обов'язкова запорука успіху».

Ігор Допілко, архітектор та дизайнер проекту: «Барбареум відкритий простір», представив присутнім фази реалізації проекту. Загалом на близько 150 м2 поруч з церквою повинен виникнути багатофункціональний простір спілкування, який буде складатися із трьох частин: кафе, каплиці та бібліотеки. Сьогодні було реалізовано першу частину будівництва. До кінця року організатори сподіваються закінчити весь проект.

Світлана Косаченко, координатор проекту «Барбареум відкритий простір», ознайомила гостей заходу із планами зустрічей та спілкування на найближчий час. Між іншим тут передбачено зустрічі для студентів та молоді, катехитична школа, ігрові вечори та вечори знайомств, мистецькі виставки та літературні читання.  

Після цієї організаційної частини на гостей чекав святковий оркестр. На ньому виступила солістка Віденської опери, почесний президент Галицького Музичного Товариства пані Зоряна Кушплер, чарівна бандуристка, яка супроводжує гру на бандурі чудовим вокалом, пані Олена Нечай-Носаль, віолончеліст-соліст Михайло Бабич та ансамбль пісні «Галичанка».

Закінчився захід освяченням «Барбареуму» та кінцевим фуршетом на території простору.

Регулярні зустрічі передбачені починаючи від 1 жовтня. Просимо приєднуватися та спілкувати за нами в мережі інтернет на сторінці Facebook: Open-Space Barbareum

Як відомо, 1772 р. Галичину було приєднано до Габсбурзької імперії. Щойно два роки по приєднанню (1774 р.) імператриця Марія-Терезія відкриває в самому центрі Відня при церкві святої Варвари семінарію для семінаристів греко-католиків. Від початку більшість з них походила саме з Галичини. Ця семінарія стала першим навчальним закладом у Західній Європі, в якому наголос ставився на вищій освіті саме для студентів-русинів. Цей легендарний навчальний заклад назвали «Барбареум».

Вже у першій фазі свого існування 1775-1784 рр. «Барбареум» встиг себе зарекомендувати як кузня української інтеліґенції. Випускники Барбареуму поверталися до України (Галиччини та Буковини), де переймали керівні ролі.

Серед українських студентів Відня 19-20 сторічч левова частка – випускники «Барбареума»: 464 студента. Пізніше вони поїдуть до України і стануть міцним фундаментом у формуванні народу. А в історію вони ввійдуть, як покоління «будителів».

Серед випускників варто назвати наступні імена:

    винахідник х-променів, публіцист, перекладач Біблії українською мовою та громадський діяч Іван Пулюй
    посол Галицького сейму, президент сенату найвищого касаційного трибуналу Австро-Угорщини Микола Герасимович.
    один із перших представників українського національного відродження в Галичині д-р. Михайло Гарасевич (найосвіченіший галицький українець того часу)
    борець проти полонізації Львівського університету д-р. Іван Бартошевський,
    борець за автономію Закарпаття в Угорському королівстві Симеон Сабов,
    перший митрополит Галицький Антоній (Ангелович),
    єпископ Львівський Микола (Скородинський),
    єпископ Закарпаття Григо́рій Тарко́вич.


Повернутися назад