Religion.in.ua > Новини > Сімферопольську кенасу планують повернути караїмській громаді

Сімферопольську кенасу планують повернути караїмській громаді


1 04 2009
Культову будівлю кримських караїмів - Сімферопольську кенасу - передадуть караїмській громаді вже до кінця цього року, запевняє Голова Верховної ради Криму Анатолій Гриценко. З 1936 року в цій будівлі розміщується редакція радіомовлення Державної телерадіокомпанії «Крим», яка буде надалі у відремонтованій будівлі на території ТРК.
Сімферопольську кенасу планують повернути караїмській громаді
Культову будівлю кримських караїмів - Сімферопольську кенасу - передадуть караїмській громаді вже до кінця цього року, запевняє Голова Верховної ради Криму Анатолій Гриценко. З 1936 року в цій будівлі розміщується редакція радіомовлення Державної телерадіокомпанії «Крим», яка буде надалі у відремонтованій будівлі на території ТРК.
Як повідомило 31 березня інформагентство «Обком» з посиланням на прес-секретаря кримського спікера Аллу Горєву, Голова парламенту автономії і його заступник Михайло Бахарьов провели робочу нараду на будівельному майданчику нового Радіобудинку ДТРК «Крим», в якому взяли участь генеральний директор ТРК «Крим» Михайло Шматов і керівництво підрядної організації «Дакар-99», що здійснює реконструкцію приміщень для розміщення в них нового офісу редакції радіомовлення. 

Віруючі караїмської громади в пострадянський період неодноразово піднімали питання про повернення кенаси у власність їх релігійної організації. 1992 року вийшов указ Президента України «Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна», відповідно до якого кримським караїмам повинні були передати їх культову споруду. Проте реальний шлях для вирішення проблеми повернення кенаси караїмська громада знайшла лише в кінці 2006 року. 

Для звільнення кенаси і передачі її караїмам прийняли рішення розмістити Радіобудинок на основній території ДТРК «Крим». Відповідно до цього рішення слід було реконструювати нежитлові технічні приміщення, що знаходяться на цій території. 2008 року Кабінет міністрів України виділив Держтелерадіокомітету України на реконстукцію цих приміщень цільове фінансування у розмірі 3 млн грн. 

Як зазначили під час наради, кримський Радіобудинок зможе розміститися у відремонтованій будівлі вже наприкінці поточного року, якщо для завершення будівництва об'єкту кримський уряд надасть необхідну фінансову допомогу з бюджету АРК. 

Голова кримського парламенту висловив упевненість, що для вирішення важливого питання повернення караїмам їх молитовного будинку, керівництво Криму обов'язково знайде спосіб і необхідні засоби для завершення об'єму робіт для будівництва нового Радіобудинку. За словами, А. Гриценка, мінімальна сума витрат повинна скласти 1,5 млн грн. 

«Ми вирішуємо відразу дві проблеми. По-перше, новий Радіобудинок - це найсучасніші технології, гарантоване збереження багатолітнього радіоархіву і безумовне поліпшення умов праці кримських радійників, а, по-друге, нарешті буде виправлена вікова несправедливість, і будівля сімферопольської караїмської кенаси буде повернена її законним власникам. Я думаю, що це станеться вже в кінці цього року», - заявив кримський спікер. 

«Караїмський народ на сьогодні залишається одним із найменш чисельних етносів у світі. На території Криму їх налічується всього 800 осіб, а загалом по різних країнах їх залишилося трохи більше двох тисяч. Наш святий обов'язок допомагати і всіляко підтримувати їх прагнення, усілякими способами сприяти збереженню і примноженню ними їх культурної та історичної спадщини, яка нерозривно пов'язана з історією кримського півострова», - додав А.Гриценко. 

Сімферопольська кенаса збудована в 1891-1896 рр. на вулиці Караїмській на кошти караїмської громади. Будівля кенаси побудована в еклектичному дусі, поєднуючи мавританський, візантійський та готичний стилі. 1930 року кенасу закрили. У 1934-1935 роках будівлю перебудували, частково позбавивши її культового декору. З того часу у ній знаходиться редакція радіомовлення ДТРК «Крим».


Повернутися назад