У православних і греко-католиків починається Різдвяний пістСьогодні, 28 листопада, у християн візантійської традиції - православних і греко-католиків, які тримаються юліанського календаря - починається Різдвяний піст, який протягом сорока днів готує вірян до свята Різдва Христового. За церковним уставом, цей піст не є суворим: по суботах, неділях та у святкові дні дозволяється вживати рибу та вино, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Зважаючи на те, що в усіх українських православних церковних юрисдикціях не існує спеціального уставу для мирян, вимоги монашеського уставу зазвичай послаблюються. За прийнятим звичаєм, вживання риби дозволяється в усі дні, крім середи, п’ятниці та періоду передсвята Різдва (з 2 по 6 січня включно).

Мета Різдвяного посту — приготування до Різдва Христового та очищення вірян через покаяння, молитву та утримання від пристрастей.

На Різдвяний піст припадають важливі та особливо шановані в Україні церковні свята: Введення у Храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), святкування на честь апостола Андрія Первозваного (13 грудня), великомучениці Варвари (17 грудня), святителя і чудотворця Миколая (19 грудня).

З 2-го січня починається п’ятиденне передсвято Різдва Христового (на зразок Страсного тижня) зі своїми богослужбовими особливостями та забороною на вживання риби. Напередодні Різдва, 6 січня, відзначається Святвечір, або Надвечір'я, що є днем суворого посту з особливим богослужінням, яке побудоване за взірцем Страсної П'ятниці та Великої Суботи.

Різдвяний піст в Україні дістав назви Пилипового, або Пилипівки, оскільки заговини на нього (27 листопада) приходяться на день пам’яті святого апостола Филипа.

Теги: