Головний охоронець історичних пам'яток Житомирщини звинувачує священиків у вивезенні козацького хреста22 вересня на вул. Кафедральній, 7 у Житомирі відкрили відремонтовану Хрестовоздвиженську церкву. Після урочистостей виявилося, що з церковного двору зник кам'яний козацький хрест, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Gazeta.ua.

— Ці попи роблять що хочуть. Це не їхня власність, бо хрест значно давніший за церкву. Нікого не запитали, кудись вивезли, — говорить краєзнавець 60-річний Георгій Мокрицький, голова обласного осередку Українського товариства охорони історичних пам'яток.

Хрестовоздвиженський храм звели 1900 року. Досі на тому місці стояла дерев'яна Троїцька церква, були козацькі поховання. За Радянського Союзу в приміщенні працював Музей природи. У 1980-х під час ремонту викопали кам'яного хреста козацької доби. Припускали, що його встановлювали на місці братської могили. Поставили у дворі як пам'ятку.

— Три роки тому на засіданні міської ради я пропонував забрати звідти хреста і передати на вивчення палеографам, — додає Георгій Мокрицький. — Київський спеціаліст не зміг розшифрувати напис, надіслав фото іноземним колегам. Поки що ніхто нічого не прочитав. Ми домовилися: коли стане відомо, що там написано, встановимо хрест урочисто.

В Україні діє закон про повернення культових споруд церковним громадам. На Хрестовоздвиженський храм претендували кілька їх. Торік приміщення віддали Українській Православній Церкві (Московського Патріархату). Цього року церковники завершили там капітальний ремонт.

— Мені казали, що той хрест заважав і його комусь повернули, — говорить Юрій Градовський, начальник обласного управління культури. — Де він, я не знаю.

— У Житомирі Московська церква давно демонструє відверту українофобську позицію. Раніше намагалася зруйнувати пам'ятку культурної спадщини — могилу Сеника та Сціборського на території Успенського собору. Зараз зазіхнули на ще один український символ, — розповідає Сидір Кізін, керівник Житомирського осередку Об'єднання "Свобода". — Комуністи не могли знищити цього хреста за радянських часів, так їхні послідовники зробили це в наш час. За офіційними даними, найбільшою релігійною громадою України є віряни православної церкви Київського Патріархату. Однак Житомирська влада віддала 15 із 17 уцілілих старовинних храмів парафіянам Московського.

Секретар Житомирської єпархії УПЦ (МП) архімандрит Олексій розказує, що пам'ятку завезли в селище Червоне Андрушівського району:

— Туди з благословення архієрея владики Никодима хрест передали у жіночий монастир. У нас не було ніяких документів про власника. Якби були, ми розглядали би питання інакше.

Теги: