З 11 по 14 вересня 2013 року в Москві в межах реалізації першого етапу проекту «Серія лекцій: релігія, наука і суспільство», що організовується Загальноцерковною аспірантурою і докторантурою Руської Православної Церкви при підтримці Фонда Джона Темплтона, відбудеться низка заходів за участю провідних соціологів релігії Девіда та Берніс Мартін, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Трьохрічний проект «Серія лекцій: релігія, наука і суспільство» передбачає запрошення в Росію, Україну і Білорусь провідних спеціалістів з проблем релігії, науки і суспільства. Перший рік присвячений соціології релігії. Тематично він обертається навколо дискусій щодо релігійних трансформацій сучасних суспільств і пов’язаних з ними змін сталих уявлень про релігію та світськість. В межах першого етапу проекту Росію та Україну відвідають, в тому числі, Хосе Казанова (професор соціології Джорджтаунського університету), Роджер Трігг (директор Центру вивчення ролі релігії у суспільному житті, Оксфорд), Брайан Грім (PewResearchCenter, США). Перша сесія за участю професорів Чарльза Тейлора (професор Університету МакГілл, Канада) та Хосе Казанови (Джорджтаунський університет) вже відбулася у Києві в червні 2013 року. Друга сесія за участю Девіда та Берніс Мартін відбудеться на наступному тижні у Москві.

11 вересня Девід Мартін прочитає відкриту лекцію «Секуляризація, секуляризм і постсекулярне крізь призму відносин влади» в стінах НДУ «Вища школа економіки». Наступного дня – 12 вересня – він проведе дослідницький семінар з робочою групою проекту у Відділі зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату. Семінар буде присвячений порівняльному аналізу різноманітних моделей світськості з особливим акцентом на пострадянський контекст. Зокрема, на семінарі планується обговорити наступні питання: чи існує східньо-європейський паттерн секуляризації? Як співвідносяться між собою релігійний вибір і територіальна/національна вкоріненість релігійних традицій? В якій мірі очевидні і стабільні такі, здавалося б, ясні поняття, як «релігійне» і «світське», і як по-різному вони заломлюються в залежності від культурного контексту?

13 вересня Берніс Мартін прочитає відкриту лекцію «Релігія, секулярність і культурна пам'ять в Бразилії» в стінах Російської академії народного господарства та державної служби при Президентові РФ. Наступного дня – 14 вересня – вона проведе дослідницький семінар з робочою групою проекту в Російському державному гуманітарному університеті. Загальна тема семінару – «множинні сучасності» та різні моделі світськості з особливим акцентом на кейсах сучасної Росії та країн Східної Європи. Зокрема, планується обговорення наступних питань: релігія і секулярність в дискусіях про «множинні сучасності»; релігійна монополія і перехід до плюралізму в контексті глобалізації; Бразилія та Латинська Америка: уроки для країн пострадянського простору.

Бажаючим взяти участь у лекціях прохання зареєструватися, у зв’язку з необхідністю оформлення перепустки. Реєстрація відкрита до 7-го вересня, 23:59 (+3GMT).

Девід Мартін – класик соціології релігії; член Британської академії наук; почесний професор відділення вивчення релігії Університету Ланкастера; заслужений професор соціології Лондонської школи економіки. Автор більш як 20 книг, присвячених питанням соціології релігії, секуляризації та місця релігії в сучасному світі. Основні праці: «A General Theory of Secularization» (Blackwell 1978), «Tongues of Fire: The Explosion of Protestantism in Latin America » (Blackwell 1990), «Forbidden Revolutions: Pentecostalism in Latin America, Catholicism in Eastern Europe» (SPCK 1996), «Reflections on Sociology and Theology» (Oxford University Press 1996), «On Secularization – towards a revised general theory» (Ashgate, 2005), «The Future of Christianity: Reflections on Violence and Democracy, Religion and Secularization» (Ashgate, 2010).

Берніс Мартін – одна з найкращих фахівців з релігійних процесів в Латинської Америці; заслужений професор соціології Університету Лондона. Авторка численних робіт про п’ятидесятництво та «множинні сучасності» в латиноамериканському контексті.

Більш детально з програмою перебування Девіда та Берніс Мартін можна ознайомитись тут.

З усіх питань, що стосуються участі, звертайтесь до членів Оргкомітету Ірині Хромець (i.khromets@gmail.com) і Дмитра Узланера (uzlanerda@gmail.com).  Офіційний сайт проекту: https://www.doctorantura.ru/ru/proekty/seriya-lektsij-religiya-nauka-i-obshchestvo

Теги: