Секретар Хмельницької єпархії УПЦ став лауреатом міської краєзнавчої преміїЗгідно із рішенням Хмельницького виконавчого комітету міську премію імені Михайла Орловського у галузі історико-краєзнавчих досліджень у 2013 році з врученням диплому лауреата та виплатою грошової винагороди у розмірі одна тисяча гривень присуджено протоієрею Дацюку Олександру Анатолійовичу секретарю Хмельницької єпархії УПЦ (МП), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Рomisna.

Отець Олександр Дацюк – кандидат богослов’я, а премію отримав за вагомий особистий внесок у вивчення та дослідження історії міста Хмельницького, створення циклу наукових статей з духовної педагогіки, історії та краєзнавства Поділля.

Урочисте вручення диплому та премії лауреату відбудеться у рамках святкових заходів, приурочених до Дня міста 28 вересня 2013 року.

Нагадаємо також, що Михайло Орловський (1807-1887), на честь якого заснована премія, – діяч українського національного відродження, видатний краєзнавець Поділля. Він народився в родині священнослужителя, навчався у Кам'янець-Подільській православній духовній семінарії, уже на старших курсах семінарії почав збирати народний фольклор, записувати звичаї та обряди сіл Кам'янецького повіту, глибоко вивчати історію Поділля. Орловський став засуджувати кріпацтво, свавілля поміщиків, в дискусіях з шляхтичами і русофілами відстоював право українського народу на своє існування. Ставши священиком, він розпочав громадську діяльність, організував парафіяльну школу для дітей і дорослих селян для навчання грамоті, здобув велику прихильність у сільських жителів активним захистом їхніх інтересів в судах, заступництвом перед чиновниками і поміщиками на посадах з 1836 року депутата, а згодом впродовж тридцяти років благочинного округу. Визнання в науковому світі М.Орловський здобув завдяки численним історичним публікаціям в "Подольских епархиальных ведомостях", де він працював співробітником з моменту їх заснування в 1862 році. Зокрема, протягом 1862-1882 років Орловський помістив у цьому часописі 42 великих історико-статистичних описи, які започаткували в українській історіографії та поділлєзнавстві вивчення історії міст і сіл. Він перший з подільських краєзнавців, хто був обраний почесним членом Російського географічного (з 1860) і Російського вільного економічного (з 1863) товариств.

Теги: