УПЦ канонізувала настоятельку ніжинського монастиря3 травня керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній (Паканич) очолив літургію у Введенському жіночому монастирі міста Ніжин, під час якої була прославлена у сонмі святих ігуменя Смарагда, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт Київської митрополії.

Митрополиту співслужили архієпископи: Херсонський і Таврійський Іоанн, Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, Городницький Олександр, єпископи: Ніжинський і Прилуцький Іриней, Конотопський і Глухівський Роман, Бородянський Варсонофій, Фастівський Даміан і духовенство обителі.

За богослужінням собор архієреїв урочисто звершив чин канонізації преподобної сповідниці Смарагди, ігумені Ніжинської.

Ігуменя Смарагда (Онищенко) народилась 2 (15) січня 1858 року в селі Марківці Бобровицького району. З семи років вона проживала в жіночому Введенському монастирі м. Ніжина. У 18 років матушка прийняла чернечий постріг й отримала послух благочинної. Після смерті ігумені Анни в 1914 році сестри Введенської обителі одноголосно обирають благочинну монахиню Смарагду своєї настоятелькою.

У 1922 р. під час більшовицької кампанії з вилучення церковних цінностей ігуменю Смарагду було засуджено на 3 роки позбавлення волі. Після закриття монастиря у 1927 р. 90 насельниць на чолі з ігуменею Смарагдою було переведено до Козелецького Георгіївського монастиря.

У 1930 році матушку вдруге було заарештовано «за антирадянську агітацію». Стареньку ігуменю Смарагду три роки утримували під вартою у холодній камері Ніжинської в’язниці, що остаточно підірвало її здоров’я. Оскільки попереднім слідством склад злочину не було встановлено, її звільнили.

Померла ігуменя Смарагда у 1935 році і була похована у Чернігові. Сестри, які жили з матушкою протягом останніх років її життя згадували, що ігуменя неодноразово говорила, що настануть часи, коли монастирі і храми знову відкриють, та висловлювала надію бути похованою в стінах рідної її серцю з дитячих років Введенської обителі.

8 травня 2012 року Священний Синод Української Православної Церкви під головуванням митрополита Київського і всієї України Володимира ухвалив благословити для місцевого прославлення та шанування ігуменю Смарагду (Онищенко) та затвердити іконописне зображення святої.

Теги: