Український католицький університет розпочинає Літню філософську школу12-19 липня 2015 року в приміщеннях Вищої духовної семінарії РКЦ (Брюховичі, Львів) відбудеться восьма літня філософська школа «Етика пам’яті у процесах становлення громадянського суспільства», яку організовують кафедра філософії та Міжнародний інститут етики та проблем сучасності Українського католицького університету, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на УКУ.

Заняття проводитимуть професори та викладачі Острозької академії, Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Українського католицького університету (Львів), наукові співробітники міжнародної організації Governance and Integrity (Нідерланди).

Учасники школи з Києва, Львова, Житомира, Острога, Запоріжжя, Кривого Рога – це 20 осіб із усіх куточків України, здебільшого аспіранти, магістри і молоді кандидати з філософії або ж суміжних гуманітарних наук.

Цьогорічна школа зосереджується довкола етики пам’яті. Сучасне українське суспільство опинилося в унікальній історичній ситуації. Нині поруч із усвідомленням громадянської приналежності зростає відчуття особистої відповідальності за долю українського народу та етичного переосмислення його пам’яті в історичному та філософському вимірах.

“Для Львова (хоча, зрештою, і для України на загал) це особлива тема: місто має складні стосунки зі своїм минулим. З одного боку, львів’яни приймають і цінують своє багатокультурне минуле – Львів польський, єврейський, вірменський, русинський, з іншого – цілі сегменти пам’яті стерті назавжди”, – розповідає викладач кафедри філософії Орися Біла. – Адже у 1944-1960 рр. місто було заселене майже наново радянськими комісарами і українськими селянами, а його давні мешканці-містяни або загинули, або ж були переселені. По суті, людський (не архітектурний) Львів був стертий і написаний заново, а відсоток тих, чиї родичі жили у Львові до Другої світової війни, просто мізерний. Це дуже проблематична частина свідомості львів’ян. Мало хто визнає цей травматичний досвід: його або замовчують, або ж стверджують, що  цього розриву ніколи не було”.

Директор Міжнародного інституту етики та проблем сучасності Володимир Турчиновьский зауважує: “Ми хочемо на школі взагалі подумати про те, що таке етика пам’яті, чи існує таке поняття як “обов’язок пам’ятати”, наприклад, про тих, кого особисто ми не знали, як етика пам’яті з’єднана зі структурами майбутнього”.

Теоретичною канвою, що об’єднує тижневу школу, є книга ізраїльського філософа Авішая Маргаліта “Етика пам’яті”, у якій порушено ці питання у більш теоретичному вимірі. Учасники та викладачі школи щодня обговорюватимуть цю книгу разом із голландським філософом, викладачем Утрехтського гуманістичного університету Рудом Меєм.

Щоб включити топос міста в дискусію, школа відбуватиметься недалеко від Львова, у Брюховичах, у приміщенні щойно збудованого корпусу для гостей Римо-католицької семінарії.

Програму школи можна переглянути тут. Детальнішу інформацію щодо школи можна дізнатися, написавши на philosophy@ucu.edu.ua або за телефоном 0979188372.

Фото korysne.ostriv.in.ua

Теги: