22 січня в Національному академічному театрі опери та балету України імені Т.Г. Шевченка відбудеться наймасштабніша постановка останніх років – опера Георгія Майбороди «Ярослав Мудрий», повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на І-pro.kiev.ua.

Вперше ця опера була поставлена на сцені оперного театру України в 1975 р. Юрієм Смоличем, диригентом Стефаном Турчаком, сценографом Федором Ніродом. Першими виконавцями головних партій були прославлені співаки Олександр Загребельний, Гізела Ципола, Анатолій Мокренко, Галина Туфтіна. І, протягом десяти сезонів, була єдиним оперним твором на древній історичний сюжет.

У 1990-х роках опера зникла з репертуару театру. Але потреба в музичній інтерпретації власного історичного процесу залишалася, і в 2007 році опера "Ярослав Мудрий" була відновлена на сцені Національної опери України творчою групою: режисер Анатолій Солов'яненко, диригент Микола Дядюра, сценографи Фадей і Михайло Риндзаки. Головний режисер Національної опери України Анатолій Солов'яненко згадує, що музику до твору вибирали з двох варіантів: Юрія Мейтуса або Георгія Майбороди. Композитори свого часу майже одночасно написали свої твори, перший – у Донецьку, другий – у Києві. Зупинилися на останньому, масштабному.

"Вирішив поставити цей монументальний, орієнтований на ідею національної єдності твір тому, що він оспівує героїчне минуле Русі, і його проблематика дуже актуальна для сьогодення, – розповідає Анатолій Солов'яненко. – Це одна із найбільш складних і масштабних опер в українському репертуарі. Її можна порівняти хіба що з "Богданом Хмельницьким" та "Борисом Годуновим". Задіяна майже вся трупа театру".

Переосмислення матеріалу сталося і в музичній площині. Диригент Микола Дядюра розповів: "Динаміка сучасного життя вимагає нових рішень. Ми зробили ряд купюр, які не позначаються на сюжетних колізіях. Партитуру опери не публікували жодного разу, хоча вона мала дві редакції. Збереглася остання, з правками Стефана Турчака. Однак вона не відповідала текстам клавіру, який був надрукований. Тому доводилося дуже ретельно розбирати кожну галочку або зірочку, якими Турчак позначав ці невідповідності. Це колосальна робота. Сподіваємося, що знайшли оптимальні варіанти, і надали динамічності уривків, в яких дія немов застигла".

Нагадаємо, що великий київський князь Ярослав Мудрий канонізований Православною Церквою.

Теги: