У Вінниці відзначають 270-річчя заснування католицького монастиря капуцинівУ Вінниці відзначають 270-річчя від заснування католицького монастиря капуцинів у місті. З 1 жовтня до монастирських підземель організовуватимуть регулярні екскурсії, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Gazeta.ua.

"18 червня 1746 року на зборах в Києві визначені до Вінниці, для нового монастиря, перші три капуцини: отець Францішек із Кракова настоятеля, отець Єзекиїл Йохім на проповідника та брат-монах Филип Свєнціцький. 21 вересня разом із фундаторами вони з Божою допомогою прибули до Вінниці біля 4 години пополудні, в урочистість святого апостола Матея", - записано у хроніці монастиря Братів Менших Капуцинів у Вінниці. Згаданими фундаторами були місцевий староста Людвік Калиновський і його дружина Єлизавета.

До дати видали книгу дослідника Костянтина Морозова "І він буде нам свідком" та створили фільм про історію чернечого ордену у Вінниці. На костелі поряд із монастирем відкрили пам'ятну дошку і провели "Вечір відкритих дверей". Всі охочі мали змогу побувaти у дворівневих підземних ходах, келіях монахів та органному залі.

"Тунелі прорили за сто років до капуцинів - єзуїти. Їхній монастир розташовувався за кілька сотень метрів - там де зараз комплекс "Мури". Тут він виходив на поверхню і починався ліс. Зроблений він для евакуації від нападів чи пожежі. Пізніше капуцини прорили свій підземний хід - тонель Чесновського. Він проліг попід Південний Буг і виходив на протилежному березі. Коли клали трамвайну колію, то натрапляли на нього майже біля річки. Підземний хід був таким широким, що у ньому могли розминутися дві карети", - розповідає екскурсовод Юлія Гриб.

Підземелля використовували як таємні ходи та погреби. У одному із залів під монастирем була пивоварня.

"Воду подавали по дерев'яних жолобах на кухню, а потім сюди у підземелля на пивоварню. Дослідники знайшли згадку, що один із необачних монахів послизнувся і впав у казан із гарячим пивом. Від отриманих опіків через кілька днів він помер", - продовжує екскурсію.

За радянської влади наземні монастирські споруди роздали під квартири, а в підземеллі облаштували бомбосховище для партійної верхівки міста. Під склепіннями залили додатковий шар бетону. Зараз монахи розбивають його і відновлюють первісний вигляд споруди.

З 1 жовтня до підземель організовуватимуть регулярні екскурсії.

Теги: