Рішення винесені за статтею 5.26 ч.3 КпАП Російської Федерації («Здійснення релігійною організацією діяльності без вказівки свого офіційного повного найменування») і статті 5.26 ч.4 КпАП Російської Федерації («Здійснення місіонерської діяльності з порушенням вимог законодавства»). Порушення, згідно з цими нормами, тягнуть за собою накладення штрафів в розмірі від 30 тисяч до 50 тисяч рублів для релігійних організацій та від 5 тисяч до 50 тисяч для фізичних осіб.

КПГ зафіксувала такі факти релігійних переслідувань російської окупаційної влади в Криму:

  • 9 лютого 2017 року “мировий суддя Бахчисарайського району” Артем Черкашин призначив адміністративний штраф жителю Криму, мусульманину Арсену Ганієву за ч.4 ст. 5.26 КоАП РФ за роздачу календарів, листівок про запланований захід «Маулід» (День народження пророка Мухаммеда) і книги «Мевлюд айи Хайирли олсун». “Суддя” Черкашин сприйняв це, як місіонерську діяльність в недозволеному місці. (Текст постанови)
  • 18 лютого "мировий суддя Ялтинського судового району" Олена Бекенштейн оштрафувала на 30 тисяч рублів керівника місцевої релігійної організації «Церква християн адвентистів сьомого дня м. Ялта» Григорія Стасюка за відсутність вивіски на будівлі, де проводяться проповіді церкви (ч.3 ст. 5.26 КоАП РФ). (Текст постанови)
  • 11 травня 2017 року “мировий суддя Бахчисарайського району” Олена Єсіна постановила оштрафувати на 30 тисяч рублів пастора місцевої релігійної організації «Християн віри євангельської Церква Відродження» Миколи Блищіка за відсутність вивіски на приміщенні, де проводяться проповіді (ч.3 ст. 5.26 КоАП РФ). (Текст постанови)
  • У червні 2017 року “мировий суддя Керченського судового району” Хазрет Чіч оштрафував Мартюшова С.В. і Кудіна Е.А. по 5 тисяч рублів з кожного за участь у богослужінні місцевого відділення «Свідків Єгови» (ч.4 ст. 5.26 КоАП РФ). (Текст постанови)
  • 19 червня 2017 року “мировий суддя Ялтинського судового району” Петро Кірєєв постановив оштрафувати Сазонова Д.Г. на 5 тисяч рублів за ч.4 ст. 5.26 КоАП РФ (текст постанови). "Суддя" звинуватив Сазонова в тому, що він, не маючи повноважень від організації «Свідки Єгови», перебуваючи на богослужіннях, читав Біблію, співав пісні і молився. "Суддя" угледів у цьому незаконну місіонерську діяльність.

"Переслідування за релігійну діяльність є порушенням статті 9 Європейської Конвенції про захист прав людини, згідно з якою кожен має право на свободу думки, совісті і релігії. Це право включає свободу сповідувати свою релігію або переконання як індивідуально, так і спільно з іншими, публічним або приватним порядком. Обмеження цього права можливі лише в інтересах громадської безпеки та громадського порядку. Однак у всіх перерахованих випадках такої загрози немає", – пояснює експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов.

Правозахисник також зазначив: "Крім цього, обмеження окупаційними властями Криму можливості проведення релігійних обрядів і переслідування за це жителів окупованій території порушує статтю 27 Женевської Конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни".

Нагадаємо, що 27 червня 2017 року у місті Джанкої підконтрольний Кремлю "мировий суддя" Алхаз Тулпаров провів судове засідання у справі Віталія Арсенюка, звинуваченого в незаконній місіонерській діяльності за ч. 4 ст. 5.26 КпАП РФ. Арсенюк очолював місцевий Комітет «Свідків Єгови» до заборони цієї організації в Росії. В ту ж ніч, після засідання "суду" Арсенюк помер від обширного інфаркту.

Всі згадані вище релігійні переслідування в АР Крим здійснюються в рамках прийнятого в Росії в липні 2016 року "пакета Ярової" – законодавчих змін, що посилюють відповідальність за "екстремістську" та "терористичну" діяльність. В тому числі, в рамках "пакета Ярової" стаття 5.26 КпАП доповнена частинами 3 та 4, що стосуються місіонерської діяльності віруючих і релігійних організацій.

20 квітня 2017 року Верховний суд Росії визнав екстремістською і заборонив діяльність релігійної організації «Свідки Єгови», що також є порушенням свободи совісті та віросповідання. У військкоматі Криму від призовника - Свідка Єгови - нещодавно зажадали зречення від віри.

Теги: