Розпочалися урочистості державним гімном України та молитвою "Боже великий, єдиний" у виконанні хору Київської православної богословської академії УПЦ КП під керівництвом регента Надії Купчинської.

Зі словами привітання виступили міністр культури України Євген Миколайович Нищук та від імені парламенту – народний депутат України, релігієзнавець Віктор Єленський.

Від Української Православної Церкви Київського Патріархату зі словами привітання звернувся патріарх Філарет, який зокрема зазначив: "За часи Російської імперії Церква була підпорядкована державі, точніше імператору, а ось коли Україна стала Незалежною державою, то тоді і виникла необхідність утворити такий орган і тому в Україні орган в справах релігій виник раніше, ніж в Росії, тому що демократія в Україні почалася раніше. Ми в різні періоди були в історії цього органу: були і світлі, були і темні, і ми все це пережили, але ми сьогодні радіємо, що в українській державі у нас свобода така, якої ми не знали віками. Навіть якщо взяти Росію, коли, здавалося б держава сприяла розвитку релігії, але фактично Церква була рабинею у держави. А зараз ми маємо свободу і не тільки маємо свободу, а у нас міжрелігійне, міжцерковне відношення таке, якого немає ні в Європі, ні в Америці. І ось коли наша делегація відвідувала Канаду і Сполучені Штати Америки, то там дивувались невже в Україні можуть існувати Церкви і релігійні організації й мати такі відносини. Тому ми дякуємо і державі, що вона  створила такий орган і Всеукраїнській Раді Церков, що не зважаючи на всі розбіжності між Церквами і релігіями, ми все таки є єдиними, тому що ми стоїмо на захисті нашої української держави".

Патріарх заявив, що дуже радий був почути, що зараз стоїть питання про те, щоб дати більші права Департаменту у справах релігій і національностей, "тому що це буде корисніше і для держави, і для Церков та релігій".

З нагоди 100-літнього ювілею Філарет нагородив орденом святого Миколая Чудотворця міністра культури України Євгена Нищука; орденом святого рівноапостольного князя Володимира III-го ступеня – першого заступника міністра культури України Світлану Фоменко та орденом святого рівноапостольного князя Володимира II-го ступеня – директора департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрія Юраша.

Далі слова привітання висловили представники Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій, керівники організацій національних меншин України, колишні керівники центральних органів державної влади у справах релігій та національностей, голови експертних рад з питань релігій та етнополітики.

Теперішній Департамент є спадкоємцем 4-ох міністерств, які діяли у часи УНР, Гетьманату та Директорії, – Сповідань, Польських справ, Єврейських справ, Великоруських справ... Традиція держоргану у справах релігій не була перервана впродовж всіх 100 років.

Теги: