Нагорода «Орден митрополита Андрея Шептицького» вручається вперше в історії УГКЦ. Нагородженню кардинала Крістофа Шенборна передувало рішення Постійного Синоду УГКЦ «за невтомну прихильність до примирення між народами, за сприяння екуменічному та міжрелігійному діалогу та відносинам між Церквою і Державою».

Кардинал Шенборн уже багато років має тісні відносини з Українською Греко-Католицькою Церквою. Також він є ординарієм для католиків візантійського обряду в Австрії. Із 20 тисяч священників Східних Католицьких Церков Австрії більшість належать до УГКЦ. У грудні 2014 року архиєпископ Відня у Києві брав участь у святкуванні 25-ї річниці виходу УГКЦ з підпілля як спеціальний посланник Папи Римського.

«Для мене дуже зворушливо, що вперше в історії УГКЦ Орден митрополита Андрея Шептицького вручено саме мені. Я можу прийняти цю нагороду з таким розумінням, що тепер можу в духовний спосіб передати її моєму попереднику кардиналу Теодору Іннітцеру, — чоловікові, який мав відвагу говорити правду про Голодомор в Україні», — сказав у своєму подячному слові кардинал Шенборн.

У соборі Святого Стефана на честь кардинала Крістофа Шенборна заспівали «Аксіос» (достойний).

Під час церемонії урочистого відкриття меморіальної дошки на пам’ять про допомогу архиєпископа Віденського кардинала Теодора Інніцера жертвам Голодомору в Україні за участю представників християнських Церков, єврейської громади Відня та світської влади з вітальним словом, поруч із кардиналом Шенборном та рабином Відня, виступив і глава УГКЦ.

«Голодомор – штучний голод, геноцид в Україні в 1932-1933 рр., як і раніше, є відкритою раною – на тілі й душі – українців в усьому світі. Злочин, який стався у той час в Україні, був скерований проти українських людей, які працювали на найродючішій у Європі землі. Організувавши конфіскацію всіх видів продуктів харчування та ізолювавши регіон війська, злочинна влада створила найефективнішу і найдешевшу зброю масового знищення, яка вбивала всіх присутніх на цій території: українців, євреїв, німців, а також всіх тих, хто не годився з політикою Сталіна», – підкреслив Святослав.

За його словами, постать митрополита Андрея Шептицького відіграла важливу роль щодо інформування європейців про те, що в Україні відбувався голод. 20 серпня 1933 року першим відгукнувся на звернення митрополита Андрея Шептицького саме віденський кардинал Теодор Інніцер, який написав власне звернення до всього світу. Він був першим і єдиним серед католицьких європейських лідерів, який організував міжнародний та міжрелігійний комітет разом із православними, протестантськими, вірменськими та єврейськими громадами, щоб пробудити свідомість громадської думки, а також зібрати гуманітарну допомогу та інформувати світ про голод, який тоді був в Україні і який радянська держава вперто заперечувала на кожному рівні та в будь-якій ситуації в усьому світі.

«Сьогодні для мене велика честь тут, у Відні, разом з кардиналом Крістофом Шенборном, наступником кардинала Теодора Інніцера, моїми братами єпископами Православної Церкви та нашими протестантськими братами, разом з головним рабином Відня та єврейською, вірменською громадами в Австрії бути голосом «безголосих» жертв Голодомору, а також вшанувати їхню пам’ять. Адже поки злочин замовчується, він продовжує вбивати. Саме тому ця подія справді має терапевтичне та цілюще значення для нас, українців», – зазначив Святослав і подякував усім присутніми за підтримку та солідарність.

Глава УГКЦ також додав: «Відкриваючи цю меморіальну дошку, присвячену кардиналу Теодорові Інніцеру, від імені українського народу я хотів би висловити подяку йому за героїчні вчинки, які він зробив за свого життя!».

Після слів привітань з окремою доповіддю на тему «Забуте свідчення: Архиєпископ Інніцер та стражденна Україна» виступив відомий американський історик Тімоті Снайдер.

Відтак відбулося відкриття пам’ятної дошки про допомогу Теодора Інніцера жертвам Голодомору. За особистим рішенням кардинала Шенборна, вона була розміщена на почесному місці – у приміщенні Архиєпископського палацу біля парадного входу.

Теги: