Мета проєкту — продемонструвати, що українське державотворення ХХ століття відбувалося за активної участі жінок. У рамках проєкту будуть представлені біографії 22-х жінок, вплив яких на державотворчі процеси є вирішальним.


Деякі імена — відомі громадськості, але є й такі постаті, про яких знають лише галузеві спеціалісти. Проте це не применшує заслуг цих жінок, а свідчить про однобокий погляд на історію. Виставка «Жіноче століття» прагне змінити такі підходи, зробити жінок-творців України видимими, знаними і шанованими.

«Жіноче століття: українки, які створили державу» — це проєкт не лише про політикинь, а й про військових, науковиць, освітянок, дослідниць, правозахисниць.

«Адже державотворення є процесом, до якого долучені усі еліти, не лише політичні. Ми обрали 22 героїнь, які жили і творили протягом 20 століття, але очевидно, що цей перелік — неповний. Серед них, зокрема, Наталія Кобринська, Алла Горська, Ніна Караванська, Валентина Шевченко, Тамара Мельник, Соломія Павличко й інші видатні жінки. Інформацію про них ми шукали у відкритих джерелах, а також використовували наукові ресурси. Найскладніше було зібрати саме візуальні матеріали. А головне, ми намагалися заглибитися у тему і не чіпати загальновідомі особистості, до прикладу, Лесю Українку», — розповіла виданню WOMO Олександра Голуб, голова ГО «Ліга захисту прав жінок «Гармонія рівних».

До плеяди визначних жінок увійшла і кримська татарка — донька Ісмаїла Гаспринського Шефіка. «Чесно кажучи, навіть наша команда була вражена тими історіями і долями, про які ми дізналися у процесі розробки. Моя улюблена — про кримськотатарську діячку Шефіку Гаспринську, яка будучи дочкою знаменитого кримськотатарського просвітителя, редагувала перший жіночий мусульманський журнал, заснувала жіночу спілку і була активною політикинею», — розповіла Олександра Голуб.

З проєктом «Жіноче століття: українки, які створили державу» можна ознайомитися за посиланням.

Теги: