Religion.in.ua > Україна > У Софії Київській стартує проект «Чумацький шлях» про діалог і взаємовплив української та кримськотатарської культур

У Софії Київській стартує проект «Чумацький шлях» про діалог і взаємовплив української та кримськотатарської культур


26 04 2017
У Софії Київській стартує проект «Чумацький шлях» про діалог і взаємовплив української та кримськотатарської культурВ українській столиці напередодні відкриття «Євробачення» видання In-Art презентує унікальний міжмузейний проект «Чумацький шлях», який став результатом співпраці найбільших експозиційних залів України, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Іslam.in.ua.

Серед організаторів проекту — Національного музею-заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», Національного музею українського народного декоративного мистецтва, Музею української діаспори, Національного художнього музею України, найвідоміших приватних фондів і музеїв — Олександра Фельдмана та Олексія Шереметьева. Автори ідеї — Георгій Браїлівський і Рустем Скібін.

«Чумацький шлях» — це міжмузейний проект про діалог та взаємовплив двох культур: української та кримськотатарської. Тема їх взаємодії раніше завжди формувалася зі стереотипів і міфів, штучно створюваних російською імперською історіографією. У рамках проекту вперше досліджується тема єдності і взаємопроникнення культур і мистецтва кримськотатарського та українського народів.

Розташовані в музейних просторах центру Києва експозиції, що знайшли відображення в роботах відомих сучасних українських художників, охоплюють період від трипільської культури і до сьогодення.

Колекції Feldman Family Museum і Музею Олексія Шереметьєва розкривають вплив, який кримськотатарська культура і мистецтво мали на українську, зокрема в орнаментиці, декоруванні, стилістиці зброї, амуніції, елементах костюму і предметах побуту українського козацтва, представлених в чотирьох залах галереї «Софія Київська».

Проект стартує 27 квітня — у цей день відкриється виставка в галереї «Хлібня» (Національний заповідник «Софія Київська», вул. Володимирська, 24), яка тематично розділена на два підрозділи — мілітарії і предметів побуту, архітектури та внутрішнього оздоблення.

У залі мілітарі будуть представлені унікальні зразки козацької і східної, кримськотатарський зброї, що не мають аналогів в інших зібраннях. Галерея старовинних портретів українських гетьманів дозволить по-новому оцінити вплив традиційного кримськотатарського одягу на парадний костюм гетьмана.

У залі предметів побуту і архітектури глядачі вперше побачать рідкісні витвори кримськотатарських ювелірів, унікальний каталог кримськотатарської архітектури 1789 року, створений за замовленням Катерини II її придворним архітектором в порядку інвентаризації приєднаних до Росії земель. Предмети побуту представлені приватною колекцією відомого художника-кераміста Рустема Скібіна.

— Експонати з колекції Feldman Family Museum унікальні за своєю культурно-історичною значимістю і цінністю, — повідомляють  організатори. — Одним з центрів експозиції стане алем — навершя одного з двох знамен кримського хана, який датується приблизно XIV ст. Подібних предметів немає в жодному вітчизняному та зарубіжному музеї, де представлені кримськотатарське озброєння та амуніція. У нашої країни з’явилася унікальна можливість ознайомити всіх гостей пісенного конкурсу «Євробачення», дипломатів, українські та зарубіжні ЗМІ з історією нашої країни і Криму як невід’ємної її частини, показати українську і кримськотатарську культури як нероздільні частини єдиного цілого, їх внутрішній діалог і взаємопроникнення. Але передусім цей проект орієнтований на наших громадян, нашу владу, наш бізнес — киян і гостей столиці.


Повернутися назад