Religion.in.ua > Україна, Світ > Українські та сербські науковці домовились про спільні дослідження з історії Афону

Українські та сербські науковці домовились про спільні дослідження з історії Афону


30 11 2021

Українські та сербські науковці домовились про спільні дослідження з історії АфонуМеморандум про об’єднання зусиль та співробітництво в питаннях дослідження багатовікової культурно-історичної спадщини Афону підписали у Белграді (Сербія) директор Міжнародного інституту афонської спадщини (Київ) Сергій Шумило та директор Архіву Сербської Православної Церкви д-р Радован Пилипович, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Аfon.org.ua.

Зокрема, підписаний між сторонами Меморандум передбачає всебічне співробітництво українських та сербських науковців в області науково-дослідної та інформаційно-видавничої діяльності, включаючи обмін інформацією та професійним досвідом в сфері вивчення афонської спадщини, дослідження історії Афону, афонських рукописів, стародруків, архівних матеріалів та здійснення проектів в галузі археографії та бібліографії.

Серед пунктів підписаного Меморандуму передбачено:

- Надавати один одному допомогу в пошуку, ідентифікації, каталогізації, збереженні, консервації та оцифровуванні рукописів, стародруків, історичних документів та архівних матеріалів, які стосуються Афону, обмінюватися детальною інформацією, надавати один одному копії рукописів, історичних документів та архівних матеріалів, необхідних для спільної науково-дослідницької, просвітницької та інформаційно-видавничої діяльності.

- Спільно видавати колекції документів, які відображають історичний процес, пов’язаний з діяльністю сербських і українських ченців у монастирях Афона, здійснювати спільні наукові дослідження, публікації статей, книг і монографій.

- Обмінюватися вченими та експертами з метою дослідження історичної спадщини Афону, обмінюватися інформацією про заходи, що проводяться установами сторін, сприяти участі у науково-дослідних, просвітницьких та інформаційно-видавничих проектах та інших формах обміну знаннями та діяльності.

- Спільно організовувати міжнародні наукові конференції, наукові експедиції, семінари, лекції та виставки, щоб інформація про діяльність обох сторін стала доступною для дослідників, вчених, студентів та широкої громадськості Сербії й України.

В ході проведених переговорів між керівництвом Міжнародного інституту афонської спадщини (МІАС) та Архіву Сербської Православної Церкви досягнуто домовленість про об’єднання зусиль та організацію разом з фахівцями Архіву СПЦ та Белградського університету спільної українсько-сербської наукової експедиції на Святу Гору Афон для роботи в архівах та бібліотеках афонських монастирів з метою пошуку та дослідження джерел, які стосуються багатовікової історії і спадщини української і сербської присутності на Афоні.

У переговорах також взяли участь керівник Закарпатського відділення Міжнародного інституту афонської спадщини, доцент Ужгородського національного університету д-р Юрій Данилець, професор історичного факультету Белградського університету д-р Олексій Тимофеєв, фахівці Архіву СПЦ.

Під час відвідин Архіву Сербської Православної Церкви українські вчені ознайомились з його роботою та документами з архівних фондів. Зокрема, були надані для ознайомлення документи, які стосуються сербського афонського монастиря Хіландар, в якому подвизались, окрім сербських ченців, також і вихідці з українських земель, а сам монастир протягом своєї багатовікової історії мав інтенсивні духовно-культурні зв’язки з українськими монастирями та церковними і культурними діячами України.

Також під час робочої поїздки до Сербії українські вчені Сергій Шумило та Юрій Данилець на запрошення Архіву СПЦ взяли участь у міжнародній науковій конференції «Links between Times: Conclusions and Perspectives. On the Centennial of the ROCOR», яка проходила з благословення Патріарха Сербського Порфірія у Белграді та Сремських Карловцях з 23 по 25 листопада 2021 р. Під час конференції директор МІАС, кандидат історичних наук С. В. Шумило виголосив доповідь про нелегальні зв’язки РПЗЦ з катакомбними громадами в СРСР в 1960-і – 1980-і рр., посередниками в налагодженні яких виступали афонські ченці (зі скороченою версією доповіді англійською мовою можна ознайомитись за посиланням >>> ). У свою чергу, кандидат історичних наук Юрій Данилець виголосив доповідь про процеси відродження православ’я на Закарпатті у першій половині ХХ століття та спроби закарпатських віруючих заснувати власну єпархію за допомоги Синоду РПЗЦ у Сремських Карловцях (текст доповіді англійською мовою тут >>> ).

В будівлі одного з найстаріших сербських духовно-навчальних закладів – Семінарії св. Арсенія Сремаца у Сремських Карловцях (заснована у XVIII ст.) директор МІАС Сергій Шумило перед присутніми провів презентацію книг про українських подвижників на Афоні та репресоване духовенство в Україні часів комуністичного терору. Представлені комплекти книг він передав у дар для бібліотек Карловацької семінарії, Белградського університету, Архіву СПЦ та інших установ. Також було обговорено питання співпраці з ректором Карловацької семінарії прот. Йованом Мілановичем.


Під час перебування у Сербії представники МІАС відвідали резиденцію сербських патріархів у Сремських Карловцях, храми та святині Сербської Православної Церкви, провели зустрічі та переговори з представниками сербських церковних і наукових кіл.


Повернутися назад