Religion.in.ua > Україна > "Через Філарета ми втратили можливість мати Єдину помісну Церкву"

"Через Філарета ми втратили можливість мати Єдину помісну Церкву"


17 07 2010
"Не має значення, кого б обрав Синод. Саме по собі об’єднання, образно кажучи, Лаври і Володимирського собору було б фантастичне. Ми могли це питання вирішити ще в 2008 році. Зрозумійте правильно, я не звинувачую Філарета. Він просто один з тих, через кого ми не змогли утворити єдину церкву"

Фрагмент. Повний текст інтерв'ю Віктора Балоги тут

ЧЕРЕЗ ФІЛАРЕТА МИ ВТРАТИЛИ МОЖЛИВІСТЬ МАТИ ЄДИНУ ПОМІСНУ ЦЕРКВУ

Чи були у Віктора Ющенка реальні можливості створити єдину помісну церкву в Україні?

Так, у Віктора Андрійовича була така змога. Святкування 1020-річчя Хрещення Русі давало величезні можливості для об’єднання. Його Всесвятість Варфоломій дуже хотів, щоб злилися всі три конфесії. Але виникли проблеми з Філаретом, тому що на той момент він нещиро відповів на питання, які порушив Вселенський Патріарх.

Наприклад?

Щоб утворити єдину українську помісну церкву, треба, аби за це підписалися всі єпископи Київського патріархату. Без будь-яких застережень, хто буде патріархом – Філарет чи Володимир. Тому що такі рішення, згідно з правилами, приймаються лише на Вселенському Синоді. А Філарет поставив умову, що патріархом має бути він.

А ще Філаретові треба було написати клопотання, щоб його допустили до престолу, бо він не визнаний. Тобто спершу необхідно було пройти процедуру його легалізації під омофором Вселенського Патріарха. Та Філарет не захотів. Зрештою погодився, але під гарантії Вселенського Патріарха Варфоломія. Перепрошую, але просити гарантії від першої особи в православному світі – це неетично.

На моє глибоке переконання, не має значення, кого б обрав Синод. Саме по собі об’єднання, образно кажучи, Лаври і Володимирського собору було б фантастичне. Ми могли це питання вирішити ще в 2008 році.

Зрозумійте правильно, я не звинувачую Філарета. Він просто один з тих, через кого ми не змогли утворити єдину церкву.

А можливість була! За дорученням президента я особисто опікувався цим завданням. Була проведена колосальна робота, підготовлені всі необхідні папери. Особисто неодноразово їздив до Варфоломія. У нас і досі чудові стосунки з Його Всесвятістю.

КИРИЛ ДУЖЕ ДОБРЕ ВИКОНУЄ ФУНКЦІЇ “ЄДНАННЯ СЛОВ’ЯНСЬКИХ НАРОДІВ”

То ми на сьогодні втратили можливість мати єдину помісну церкву?


Коли об’єднання хотів президент Ющенко – була можлива одна модель. Усім відомо, що Москва і тоді не хотіла, і зараз не хоче, аби українці створили помісну церкву. Але тоді для цього була воля Ющенка.

Звісно, Москва надалі не відступиться. Однак якщо нинішня влада в цьому питанні діятиме без оглядки на Московський патріархат, то, вважаю, що єдина церква цілком реальна. Але я сьогодні бачу серйозні виклики такому об’єднанню.

Багато людей сьогодні стурбовані зрощенням церкви, а саме Московського патріархату, і політики. Як вам оцінюєте активність патріарха Кирила в Україні?

Я познайомився з ним, коли він ще був митрополитом, ми зустрічалися в Блаженнійшого Володимира. Як на мене, Кирил дуже добре виконує функції єднання слов’янських народів на пострадянському просторі. Крапка. (Сміється).


Повернутися назад