Religion.in.ua > Україна > Україна і Польща обговорюють проблеми збереження сакральних пам’яток

Україна і Польща обговорюють проблеми збереження сакральних пам’яток


22 11 2010
19 листопада Палац Потоцьких у Львові зібрав фахівців збереження музейних збірок у рамках триденного україно-польського семінару «Досвід охорони культурної спадщини в Польщі та можливість його використання в Україні». У перший день учасники семінару збиралися у НУ «Львівська політехніка», де обговорювали досвід у царині збереження архітектурних пам’яток...

19 листопада Палац Потоцьких у Львові зібрав фахівців збереження музейних збірок у рамках триденного україно-польського семінару «Досвід охорони культурної спадщини в Польщі та можливість його використання в Україні». У перший день учасники семінару збиралися у НУ «Львівська політехніка», де обговорювали досвід у царині збереження архітектурних пам’яток, учора – у приміщенні ЛОО УТОПІК шукали порозуміння із представниками церкви в справі охорони сакральних пам’яток, повідомляє Західна інформаційна корпорація..

     Співорганізаторами семінару виступили директор Державного історико-архітектурного заповідника в Жовкві Володимир Герич та представник Всепольського центру досліджень та реєстрації пам’яток Яцек Рулевич.

     За словами голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрія Салюка, користь від семінару обопільна, та найбільше його тішить, що навіть за гострих дискусій вдається знаходити містки порозуміння між світською та церковною владою, а ще важливо, що залучено до роботи активних членів низових осадків ЛОО УТОПІК.

     Учасники та спів організатори семінару дали учора прес-конференцію, на якій повідомили про реалізацію проекту внесення дерев’яних українських церков до Переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

     Як попередньо вже повідомлялося, ЮНЕСКО на конгресі влітку 2012 року зможе може сказати, чи вносить до Переліку світової спадщини 16 дерев’яних українських церков, поданих спільною заявкою від Польщі й України. 8 із них розташовані на території Польщі, іще 8 – в Україні на території Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей.

     «Від Львівщини до списку ЮНЕСКО запропонували 4 сакральні пам’ятки. Це церква св. Духа у Потеличах Жовківського району, церква св. Трійці у Жовкві, церква св. Юра у Дрогобичі, та церква у Маткові Турківського району. Це не значить, що інші менш вартісні, просто є певні критерії ЮНЕСКО, яким ці об’єкти відповідають більшою мірою. Віднесення названих об’єктів до списку ЮНЕСКО є підтвердження того, що вони мають цінність на світовому рівні, і на нас покладається обов’язок зберігати їх у належному стані», – пояснив Володимир Герич, зокрема зазначивши, що влітку наступного року ці дерев’яні храми оглядатимуть експерти ЮНЕСКО, вони оцінюватимуть, наскільки пропозиції відповідають вимогам унікальності, автентичності, збереженості середовища тощо.

     Про користь від перебування архітектурних об’єктів у Переліку світової спадщини ЮНЕСКО польські пам’яткоохоронці висловлюються лаконічно: «Це збільшує потоки туристів, туристи – це гроші.Тому маємо навчитися берегти наші культурні пам’ятки, особливо сакральні». «Для нас це так само дуже важливо. Наприклад, місцевий отець з жовківської церкви Святої Трійці, каже, що після того, як почали частіше говорити про дерев’яні церкви, значно збільшилося охочих їх оглянути. Мабуть, це вже є одним із наших досягнень», – погодився Володимир Герич.

     «Чималою складністю цього проекту є довести до відома спільноти, що дерев’яні церкви, розташовані на прикордонні України та Польщі, мають світову унікальність, на підставі якої можуть бути внесені до Списку ЮНЕСКО. До речі, з кожним роком потрапити до цього Списку стає дедалі важче й треба ретельно обґрунтовувати нові заявки. Треба пояснити, що церкви, що їх спорудили бойківські, гуцульські, лемківські та галицькі будівничі, не є ідентичними, скажімо, дерев’яним костьолам, або російським об’єктам дерев’яного зодчества.

     Вони справді є неповторними, але треба в цьому переконати світ. Важливо, щоб ці церкви увійшли до спадщини ЮНЕСКО», – сказала професор консервації малярства та поліхромної різьби університету Коперника в Торуні Богуміла Роуба.

     «Ми написали книжку, де обґрунтували своє подання згідно з вимогами ЮНЕСКО і переклали його трьома мовами: українською, польською та англійською. Восени відбудеться засідання ІКОМОС, і якщо там отримаємо позитивну відповідь, можна вважати, що 90% роботи зроблено. Остаточну відповідь знатимемо в середині 2012 року», – підсумував Володимир Герич, повідомивши приємну новину, що польська та українська сторони домовились у квітні 2011 року продовжити польський туристичний маршрут «Шляхом дерев’яної архітектури» на територію України.


Повернутися назад