Церковні лідери України розставили різні акценти у пасхальних зверненняхПатріархи та ієрархи християнських Церков України звернулися з великодніми посланнями до віруючих. Окрім вітань зі святом Пасхи Христової, в посланнях висловлюється також ставлення до останніх суспільно-політичних подій в країні, повідомляє "Релігія в Україні".

Так, у пасхальному посланні Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату Патріарха Філарета серед іншого говориться: "У цьому році український народ проходить великі випробування. На наш миролюбивий народ, який добровільно відмовився від ядерної зброї, звершена агресія, вчинена неправда. Країна, яка гарантувала нам цілісність і недоторканість нашої території, вчинила агресію. Бог не може бути на боці неправди, тому ворог українського народу приречений на поразку. На Голгофі Христос Спаситель страждав і помер, але потім воскрес і переміг зло. Так буде зі всякою неправдою і злом. Господь допоможе і нам воскресити Україну".

Глава УПЦ КП закликав вірян жити в мирі та любові, а також поздоровив з Пасхою Христовою українську владу і Збройні сили України, "перед якими стоїть велика відповідальність – захистити українську державу від нападу чужинців".

Пасхальне послання місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри УПЦ (МП) митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія ставить дещо інші акценти, привертаючи увагу до провин українського народу: "особливо ми сьогодні молимо Господа послати мир і злагоду на нашу Українську землю, щоб Господь простив нам наші провини, якими ми ображали Його Божественну любов до нас грішних, а також щоб Господь простив нам ті образи й жорстокість, якими ми зневажали, ображали і нищили один одного. Прости нас, Господи і Спасителю наш, заради світлого і преславного Твого воскресіння. Даруй нам, Господи, Твій мир і допомагай нам жити на землі так, щоб у нашому житті прославлялось Твоє пресвяте Ім’я".

Принагідно зазначимо, що критичне осмислення української історії і раніше спостерігалося у висловлюваннях митрополита Онуфрія. Так, у листопаді 2008 року він говорив: "Голодомор - це було напоумлення, утихомирення з боку Господа нашій гордині, яка повстала проти себе самої, проти буття людини. Є такий український вираз, трохи вульгарний: катюзi по заслузi. Ми отримали те, що заслужили".

Глава УАПЦ митрополит Мефодій у святковому привітанні висловлює надію: "Христос воскрес -- востане Україна. Посеред зневіри, яку сіють недруги, зради влади, підлості внутрішніх і зовнішніх ворогів, наша надія на Бога, який утримує в своїй волі долі держав і народів... Він простягне руку помочі, якщо і ми будемо докладати свої зусилля".

Глава УАПЦ зробив історичний екскурс у часи Української Народної Республіки з метою "уникнути трагічних помилок, які привели до втрати державності". Митрополит закликає не забувати: "хто не має своєї армії, буде годувати чужу".

Архієпископ Ігор, керуючий Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ(оновленої), у великодньому посланні зазначає: "Відчуття небезпеки, постійна загроза війни й окупації рідної країни чужинцями накладали свій відбиток на Великий піст 2014 р. Багато хто, маючи родичів і знайомих у Росії, не міг позбутися відчуття абсурду, ірреальности довколишніх змін. Адже злочинна політика російської влади вмить перетворила друзів на ворогів, зруйнувала родинне взаєморозуміння". Але саме ці важкі переживання, на думку архієпископа Ігоря, "відкривали нам шлях до глибшого розуміння пережитого Ісусом Христом і Його учнями". 

Верховний архієпископ УГКЦ Святослав почав своє великоднє послання зі слів: "Попри всі цьогорічні випробування і непевність, Великдень – «день, що його учинив Господь» (Пс. 117, 24) – є для нас часом невимовної радості й надії..."

Глава УГКЦ зупинився на історичній долі українців: "Ісус Христос силою і діянням Святого Духа присутній в історії нашої Церкви і нашого народу. Ми добре знаємо цей Його і наш хресний шлях. Ще в недавньому минулому нашу Церкву і наш народ катували й розпинали, ложно свідчили на нас, у нас стріляли і кидали в тюрми. Однак ми все це пережили і, дякувати Богу, відродилися до нового життя спільноти Христових учнів. Якраз цього року минає 25-річчя легалізації та відродження нашої Церкви на рідній землі. Тож засилаймо молитви до престолу Всевишнього, дякуючи Йому за благодать і силу, яка допомогла нашому народові вистояти серед жахливих випробувань і страждань... Сьогодні знову нам погрожують зброєю і залякують розділом країни та захопленням храмів. Але Христос і сьогодні є з нами! Наші болі Він приймає так, немовби це Йому особисто завдавали рани. Це Його було зневажено побиттям молоді на Майдані. Це Його зробили нужденним, коли добро народу розкрадала корумпована влада. Це Його ув’язнювали та несправедливо засуджували, виставляли нагим на морозі і катували викраденим. Це Він – перша жертва Небесної сотні".

Водночас очільник українських греко-католиків відзначає: "Сила зброї никне перед славою Воскреслого, бо «сьогодні встаємо з Тобою воскреслим». Усі ми це відчуваємо, на рідній землі і на поселеннях. Сила Христового воскресіння сьогодні є нашою надією в церковному, суспільному та особистому житті".

Згадуючи єгипетське рабство, очільники Мукачівської єпархії ГКЦ, що є окремою від УГКЦ структурою, -- владика Мілан, ординарій, та владика Ніл, помічний єпископ, -- у своєму посланні проводять паралелі: "Наша Церква теж не так давно пережила свою неволю, свій Єгипет – час темряви, підпілля, вирок на знищення. Від нас відібрали храми, не дозволяли відправляти Богослужіння, забороняли публічно висвячувати наших священиків, не могли вільно народжуватися до життя у вірі сини та дочки Церкви через Хрещення, а пасха святилася таємно по хатах. Одначе 25 років тому Бог зглянувся на свій народ і зняв з нього кайдани неволі, учинив з нами Перехід від рабства переслідування до свободи життя на волі..."

Обидва єпископи закликають: "Не лякаймося сатани, який хоче тримати нас у рабстві страху, змушує боятися визнати належність до своєї Церкви, страхатися, що повернуться ті часи, коли знову буде переслідування. Пам’ятаймо, що хліб рабства (не раз згадувана радянська ковбаса «по рублю») дорого коштував: людські життя, ГУЛАГи, потоптана гідність, знищені родини, відібрана свобода віросповідання, свобода думки, свобода політичних переконань. Дорогий брате і сестро, чи ти сьогодні розумієш, що всі ідолопоклонські свята і символи (наприклад 23 лютого, 8 березня, червона зірка, дід мороз), які ще й досі фігурують у нашому суспільстві, є залишками часів безбожної атеїстичної ідеології, яка противиться самому Богу та нехтує гідністю людини…? Чи ми надалі бажаємо залишитися з цим духом рабства?"

У пасхальному зверненні Львівського митрополита-архієпископа Мечислава Мокшицького, голови римо-католицького єпископату в Україні, нагадується: "Часто ми заклопотані земними справами і не пам’ятаємо, що насправді є важливим для нашого життя. Особливо останні неспокійні і навіть трагічні події в нашій державі пригнічують наш дух, забирають спокій, гасять надію. Тому Церква, як турботлива мати, приходить з Благою Звісткою в наші сьогоднішні труди і нерозуміння власного життя, в ситуацію навколо нас і проголошує істину, яка має силу докорінно змінювати наше життя; істину про те, що ми потребуємо Христового Воскресіння кожного дня".

Католицький ієрарх переконує: "в тому, що нас вбиває, в тому що завдає нам страждань ми можемо зустріти Воскреслого Ісуса Христа, який вийшов Переможцем з темряви гробу".

Керівники Всеукраїнського Союзу церков євангельських християн-баптистів В'ячеслав Нестерук, Валерій Антонюк, Ігор Бандура, Микола Каспров у пасхальному вітанні зазначають: "За великої Божої ласки разом з теплом і солодкими пахощами весна приносить в життя християн і всього нашого народу особливий час випробувань і надії, переоцінки і духовного оновлення". Лідери баптистів закликають: "Будемо клопотати в молитві, щоб воскреслий Спаситель змінив життя українського народу, і кожен особисто пережив силу його воскресіння ".

Старший єпископ Церкви Християн віри євангельської України (п’ятидесятників) Михайло Паночко у своєму вітанні звертається: "Воістину це свято виходу із рабства гріха, це вихід з духовного Єгипту, це свято перемоги правди, світла та добра... Світле Христове воскресіння зобов’язує нас усіх жити по новому, жити по духу, жити по правді, жити у любові..."

Старший єпископ Української Християнської Євангельської Церкви Леонід Падун у часи великодніх свят бажає: "Нехай сила Христового воскресіння наповнює ваші серця і надихає на життя в перемозі! Миру вам, радості й любові! Христос воскрес! Воістину воскрес!"    

Зі словами привітання та підбадьорення до християн звернувся єпископ Протестантської Церкви України Сергій Яковлєв: "У світлі подій, що відбуваються, факт Воскресіння Христа з мертвих набув для багатьох (навіть не християн!) ще більшої актуальності. Сучасна людина чітко усвідомлює: щоб жити, потрібно вірити. А точніше: вірити, щоб жити... Змінюючи життя своїми зусиллями, ми ніколи не почнемо правильно вірити. Навпаки: лише одкровення про Ісуса Христа здатне виробити глобальні перетворення в життя людини, народу і цілої країни".

Вітання зі святом Пасхи продовжують надходити з інших християнських Церков і релігійних організацій. Редакція порталу "Релігія в Україні" також приєднується до святкових побажань!

Фото odb.te.ua

Теги: