Religion.in.ua > Важливо, Україна > Ієрархи коментують ухвалу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) щодо єднання з УГКЦ

Ієрархи коментують ухвалу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) щодо єднання з УГКЦ


7 04 2015
Ієрархи коментують ухвалу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) щодо єднання з УГКЦАрхієпископ Ігор (Ісіченко), керуючий Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о), і архієпископ Євстратій (Зоря), голова Інформаційного управління УПЦ КП, коментують ситуацію...

Ієрархи коментують ухвалу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) щодо єднання з УГКЦАрхієпископ Ігор (Ісіченко), керуючий Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ, зареєстрованої як УАПЦ(оновлена), надав пояснення з приводу ухвали XXV єпархіального собору 1 квітня 2015 року. Також голова Інформаційного управління УПЦ КП  архієпископ Євстратій (Зоря) відгукнувся на рішення собору УАПЦ(о), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Сredo-ua.org.

В ухвалі XXV єпархіального собору УАПЦ(о) вирішено звернутися до керівництва УГКЦ "з проханням про братні поради щодо досягнення євхаристійного спілкування та адміністративної єдности" УГКЦ і Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) та доручити архиєпископу Ігореві (Ісіченку) розробити стратегічну програму розвитку його єпархії відповідно до цих порад.

Це рішення архієпископ Ігор прокоментував 6 квітня так:

«Протягом 1990-2015 рр. парафії Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви усвідомлювали свою ідентичність як частини Української Автокефальної Православної Церкви, яка діяла в повоєнний час у діаспорі. Після упокоєння Патріарха Мстислава (1993), котрий втілював своєю особою цю єдність, контакти з УАПЦ у діаспорі було втрачено, а 1995 р. УАПЦ в діаспорі стала частиною Вселенського Патріархату. Ми були готові прийняти для себе її модель церковного устрою. Вона була закладена в ухвали архиєрейського собору УАПЦ від 4 жовтня 1999 р. та заповіт Патріарха Димитрія. І коли більша частина УАПЦ зігнорувала цю модель та обрала форму самоврядного релігійного об’єднання, Харківсько-Полтавська єпархія зберегла канонічне підпорядкування митрополитові УАПЦ у діаспорі Константину. Ми послідовно уникали участи в сумнівних ініціятивах і політичних проєктах творення “Єдиної Помісної Православної Церкви”. Але в березні 2015 р. стало очевидним, що надії на поєднання з українськими православними церквами в діаспорі вичерпалися. Константинопольський Патріархат уникає ситуацій, що можуть загрожувати його конфліктом із Московським Патріархатом. Нам було запропоновано приєднатися разом із альтернативною частиною УАПЦ (донедавна — митрополита Мефодія) до УПЦ КП. Це змусило єпархіяльний собор 1 квітня 2015 р. у пошуках гідного місця єпархії в канонічному просторі Вселенської Церкви звернутися до Верховного Архиєпископа й синоду єпископів УГКЦ із запитом щодо перспектив налагодження євхаристійної та адміністративної єдности з УГКЦ. По одержанні відповіді вона буде розглянута на наступному єпархіяльному соборі й врахована при розробці стратегії дальшого розвитку єпархії. Тлумачення цієї ухвали як приєднання до УГКЦ є некоректним. Хоча така інтерпретація вже дала позитивні наслідки: ми побачили, з якою ненавистю можуть ставитися до східноукраїнської спільноти УАПЦ наші співвітчизники, котрі називають себе православними. Це також буде враховано при виробленні стратегії розвитку єпархії».

Незадовго до цього, 3 квітня, на своїй сторінці в Facebook архієпископ Чернігівський і Ніжинський, секретар Священного Синоду УПЦ КП, голова Інформаційного управління Київської Патріархії Євстратій (Зоря) відгукнувся на рішення собору УАПЦ(о):

 Ієрархи коментують ухвалу Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ(о) щодо єднання з УГКЦ

«Повідомляють, що архієпископ Ігор Ісіченко нібито приєднався до греко-католиків / інші свідки кажуть, що такого не було...

З Харкова повідомляють, що днями там відбувся собор Харківсько-Полтавської єпархії (УАПЦ оновлена), яку очолює архієпископ Ігор Ісіченко. Зі слів одного з присутніх на зібранні його учасники очікували прийняття рішень щодо відновлення єдності – чи з рештою УАПЦ, чи можливо навіть з Київським Патріархатом. Але несподівано для більшості архієпископ Ігор виступив з промовою, у якій сказав, що єдиний шлях для ХПЄ в нинішніх умовах – "входження у сопричастя (тобто у євхаристійне єднання - авт.) з Греко-Католицькою Церквою". При цьому нібито зберігатиметься структура очолюваної ним УАПЦ(о), хоча яким чином це можливе – не зовсім зрозуміло.

Учасники зібрання в більшості були здивовані такою постановкою питання і пропонували зробити перерву для того, щоби поїхати на парафії та з ними порадитися. Але владика дав лише невелику перерву, після якої поставив питання на голосування. Більшість присутніх нібито підтримала це рішення.

Ця інформація потребує більш докладної перевірки, буду вдячний, якщо хтось зможе дати пояснення, що відбувається.

/оновлення/ У коментарях два наші священики повідомили, що розмовляли зі знайомими священиками ХПЄ, і ті підтвердили інформацію.

/оновлення 2/ Інші свідки кажуть, що йшлося про загальне єднання "всіх Церков Київської традиції", і була пропозиція звернутися до УГКЦ з проханням роз'яснити розуміння того сопричастя, до якого вона закликає. І що в підсумку розмов рішення не приймалося, а лишилося як обговорення.

Як я розумію, вл. Ігор висунув якусь ідею, в якій йшлося про загальне єднання Церков Київської традиції, та про сопричастя між православними і католиками. Але і проект документу, і обговорення виявилися настільки багатошаровими, що учасники зрозуміли все по-різному. Одні - що це вже єдність з УГКЦ, інші – що ніяких рішень не прийняли.

Офіційних документів собору ХПЄ чи навіть інформації досі нема – тому від різних учасників і приходять різні описи події. Тож залишається чекати роз'яснень самого владики і більш повної інформації.

Хоча, чомусь мені здається, що ясність у цій справі знайти буде важко...

4 квітня, після опублікування рішення єпархії УАПЦ(о), архієпископ Євстратій додав:

«Мій короткий висновок з нього такий: вся сутність у п. 1: заклик до УГКЦ назвати умови, на яких ХПЄ увійде в єдність з УГКЦ. Тобто ЗАРАЗ ще немає об'єднання з УГКЦ, бо УГКЦ не дала згоду. Але є потенційне бажання такого об'єднання з боку вл. Ігоря, як ініціатора, – якщо умови будуть прийнятними...

Небезпека

Найбільш прогнозований небезпечний наслідок вчинку владики Ігоря – загострення дискусій між православними, в першу чергу УАПЦ і УПЦ КП, та греко-католиками. Знову спливатимуть старі не полагоджені суперечки, образи та непорозуміння.

А розсварити православних та греко-католиків в Україні, особливо зараз, - то був би великий подарунок для Кремля...»

Фото рravda.com.ua, wikipedia.org


Повернутися назад