Religion.in.ua > Важливо, Україна, Світ > Константинополь не визнає російської анафеми на гетьмана Мазепу

Константинополь не визнає російської анафеми на гетьмана Мазепу


18 09 2018
Константинополь не визнає російської  анафеми на гетьмана МазепуПредставник Вселенського Патріархату при Всесвітній раді церков у Женеві, доктор богослов'я архієпископ Тельміський Іов (Геча) в інтерв’ю "Главкому" заявив, що анафема, яка була накладена Російською Церквою на гетьмана Івана Мазепу, є недійсною, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Іstpravda.com.ua.

"Не дивлячись на накладення Російською Церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин", - сказав він.

Архієпископ Іов пояснив, що після першого зруйнування російськими військами Запорозької Січі в 1709 році українське козацтво, яке перейшло під протекторат кримського хана, повернулось під юрисдикцію Константинопольського Патріархату, і Мазепа разом із Пилипом Орликом були одними з перших, хто це зробив.

"На еміграції в м. Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священиків Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі і відпустили від гріхів, а потім і відспівували. Його тіло було покладене в православній церкві містечка Варниці, яка перебувала у юрисдикції Вселенського патріархату, а згодом його перепоховали у місті Галац на Дунаї, де в центральному соборі Свято-Георгієвського монастиря місцевий митрополит відслужив заупокійну службу за спочилим гетьманом. Цей митрополит був ієрархом Вселенського патріархату. Отже, можемо говорити, що Іван Мазепа помер як вірний Матері-Церкви, Вселенського патріархату!", - наголосив ієрарх Вселенського патріархату.

Нагадаємо, архієпископ Іов (Геча) був одним із головних спікерів Великого Собору Православної Церкви на Криті 19-26 червня 2016 року. Володіє англійською, французькою, грецькою, українською, російською та італійською мовами. Глибоко знається на українській церковній історії. Докторську дисертацію захистив на тему "Літургійна реформа митрополита Киприяна Київського (1330 — 1406 рр.)".

Слід зазначити, що в попередні роки в РПЦ, насамперед в УПЦ (МП), неодноразово порушувалося питання про зняття анафеми з гетьмана Івана Мазепи, яка була накладена за наказом російського імператора Петра І. Представники УПЦ (МП) заявляли, що це питання розглядатиме її Богословсько-канонічна комісія. Проте за всі роки її роботи це питання так і не було розглянуто.






Повернутися назад