Religion.in.ua > Важливо, Україна > Всеукраїнська Рада релігійних об’єднань пропонує встановити День свободи совісті та віросповідання

Всеукраїнська Рада релігійних об’єднань пропонує встановити День свободи совісті та віросповідання


12 04 2019
Національний календар державних свят в Україні невдовзі хочуть поповнити Днем свободи совісті та віросповідання, запровадження якого ініціювала Всеукраїнська Рада релігійних об’єднан за сприяння Українського інституту національної памʼяті. На цьому наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович під час останнього круглого столу в Укрінформі, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Укрінформ.

“Комуністичний режим провадив репресивну політику проти українців. Репресії не обмежувалися тільки національним чи соціальним чинниками — був ще й чинник релігійний, їх намагалися знищити за їхні віросповідання. Жертвами ставали фактично всі віросповідання — мова про Українську православну церкву, Українську греко-католицьку церкву, мова йде про протестантів, іудеїв, мусульман... Одним з інструментів формування національної пам’яті є створення державного календаря - календаря важливих дат, свят, які відзначаються на державному рівні... Через це, коли представники Всеукраїнської Ради релігійних об’єднань запропонували запровадити окремий день для вшанування тих, хто стали жертвами за релігійною ознакою, ми це підтримали”, — сказав В’ятрович.

Він зазначив, що в ході дискусій вирішили говорити не тільки про те, що ці люди стали жертвами політичних переслідувань, а й наголосити, що вони або їх наступники врешті-решт перемогли — тому що ми здобули Українську незалежну державу, де свобода совісті є невід’ємним елементом її функціонування.

“Через це виникла ідея говорити про День свободи совісті — щоб водночас згадувати та показувати їхню перемогу і важливість для держави цієї, однієї з базових демократичних свобод... І сподіваюсь, що після подальшої суспільної дискусії щодо визначення конкретної дати, незабаром в Україні відзначатиметься такий важливий день”, — підкреслив В’ятрович.

Своєю чергою вiце-президент громадської організації “Українська асоціація релігієзнавців”, завідувач відділу філософії та історії релігії Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович наголосила, що запровадження такого дня на сьогодні є надзвичайно актуальним.

“Ми тривалий час думали про те, що необхідно відзначати такі важливі цінності нашого життя, як свобода совісті і свобода віросповідання. І зараз настав особливий час - час непевності, соціальних і політичних переживань, страхів - і розмова про свободу світогляду, свободу совісті і віросповідання є, як ніколи, дуже важливою”, — підкреслила Людмила Филипович.

Вона зазначила, що ці свободи є базовими, фундаментальними, від них народжується решта свобод — слова, зібрання, пересування. Через це науковці підтримують цю ініціативу, яку треба разом впровадити в життя - щоб цей день реально з’явився в нашому календарі і ми завжди пам’ятали, що є цінності, які потрібно захищати.

“Маємо ситуацію, коли життя всього світу, релігійне життя лише тільки плюралізується — тобто буде збільшуватися кількість релігійних напрямів і релігійних організацій. І в Україні вже нараховується близько 37 тисяч релігійних організацій... Якщо ми зараз з вами ще раз не підкреслимо важливість свобод у сфері віросповідання і в сфері свободи совісті, то у нас буде величезна небезпека втратити ту ситуацію, яку ми поки що маємо можливість утримувати”, — сказала професор.






Повернутися назад