Religion.in.ua > Важливо, Україна, Світ > Священики ПЦУ підтримали білоруську автокефалію і співслужили першоієрарху Білоруської Автокефальної Православної Церкви

Священики ПЦУ підтримали білоруську автокефалію і співслужили першоієрарху Білоруської Автокефальної Православної Церкви


19 08 2019
Священики ПЦУ підтримали білоруську автокефалію і співслужили першоієрарху Білоруської Автокефальної Православної Церкви17-18 серпня в Чернігівському обласному молодіжному центрі відбулася конференція “Білоруська інтелігенція на підтримку Білоруської Автокефальної Православної Церкви”. Подія зібрала більше сотні учасників з різних міст Білорусі, Польщі і США. Клірики ПЦУ співслужили на молебні першоієрарху БАПЦ архієпископу Святославу (Логіну), повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на "Голос України".

Згідно з програмою конференції, її учасники вшанували пам’ять загиблих героїв України. Були оголошені вітальні промови та доповіді.

Зокрема, молитвою відкрив конференцію предстоятель БАПЦ, архієпископ Новогрудський і Північно-Американський Святослав (Логін). Від Православної Церкви України зібрання привітав секретар єпархіального управління Чернігівської єпархії ПЦУ протоієрей Роман Кіник, подарувавши, зокрема, архієпископу Святославу образ Дубенсько–Чернігівської ікони Божої Матері. Український священник висловив упевненість, що і Білоруська Церква, як сьогодні Українська, колись доможеться своєї незалежності.

Представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко нагадав про трагічну долю Української та Білоруської Автокефальних Церков, які були знищені комуністичною владою СРСР. Василь Чепурний від чернігівського товариства «Просвіта» імені Т.Шевченка розповів білорусам, що їх предстоятель є засновником першої громади УАПЦ в Чернігові – тож обидві Церкви пов’язані міцно. "Без незалежної Білорусі не буде незалежної України", - зауважив у вітальному слові колишній народний депутат України Андрій Міщенко.

Леонід Лич, доктор історичних наук, Мінськ, прочитав доповідь “Білоруська Автокефальна Православна Церква: джерела, досягнення, сучасні реалії та перспективи”. Тетяна Процька, кандидат філософських наук, Мінськ, виступила з доповіддю “Утвердження ідеї білоруської автокефілії у першій половині ХХ ст.”. Предстоятель Білоруської Автокефальної Православної Церкви у діаспорі архієпископ Святослав (Логін), Нью-Йорк, США, виступав з доповіддю “Основні моменти історії БАПЦ” .

На конференції був і виступав священик з Білоруського екзархату РПЦ о. Олександр Шрамко – він повторив відомі в Україні заперечення автокефалії. Виступив також професор Інституту філософії імені Г.Сковороди НАН України Олександр Саган – в Житомирській області 2015 року було 209 громад Київського Патріархату і 651 громада Московського; для допомоги українським бійцям АТО вірні  незалежної Української Церкви зібрали станом на лютий 2015 року понад 1 мільйон гривень, а вірні УПЦ (МП) – 130 тисяч. "Тобто кожна громада української церкви зібрала у 25 разів більше допомоги, ніж віряни, що ніяк не можуть розпрощатися із Московською патріархією", - наголосив Олександр Саган.

В подальшому робота конференції відбувалася в секціях “Історія білоруського православ'я”, “БАПЦ за кордоном”, “Відродження БАПЦ у Білорусі”.

Відбулися екскурсія святинями Чернігова і молебень за Білорусь у храмі св. вмч. Катерини ПЦУ. Під час молебню, а також панахиди на кладовищі Яцево, де є квартал чернігівців, які загинули на Донбасі, першоієрарху БАПЦ співслужили секретар Чернігівської єпархії ПЦУ, настоятель кафедрального собору св. вмч. Катерини ПЦУ протоієрей Роман Кіник, благочинний цього ж собору протоієрей Євген Орда, інші клірики ПЦУ, які брали участь у конференції.
Слід зазначити, що Білоруська Автокефальна Православна Церква не входить до сім'ї взаємно визнаних Православних Церков світу, також юридично не існує у Білорусі, однак у цій країні є суспільно-релігійне Білоруське християнське об'єднання ім. св. Софії Слуцької, мета діяльності якого — пропагування відновлення БАПЦ у Білорусі.

В інтерв'ю "Радіо Свобода" 16 вересня 2018 р. першоієрарх БАПЦ архієпископ Святослав (Логін) розповів, що Білоруська Церква старіша за Російську, але не має незалежного від Москви єпископа. "Хочу також сказати, що в останні роки в Білорусі тяжіння до автокефалії помалу проявляється. Як священики, так і миряни Білоруського екзархату таке тяжіння до незалежності мають. Згадаймо, як кілька років тому відбувалися збори Мінської єпархії, де священики одноголосно проголосували за надання Екзархату право автономії – так, як це було в Україні і в балтійських державах. Але, на жаль, якщо це прохання було направлено до Москви, там його відкинули. Кажуть, що патріарх Кирило Гундяєв написав, щоб у наступні 50 років в Московський патріархат з таким проханням не зверталися. Так що прагнення є. Це навіть відбулося за митрополита Павла, який був призначений екзархом з Москви. Я думаю, що і нинішній президент розуміє, що повна влада може бути тільки тоді, коли буде незалежність не тільки політична, але і духовна", – зазначив він.

Фото siver.com.ua

Повернутися назад