Religion.in.ua > Важливо, Україна, Світ > Очільники ПЦУ і УГКЦ підтримали білоруський народ у відстоюванні своєї гідністі та свободи

Очільники ПЦУ і УГКЦ підтримали білоруський народ у відстоюванні своєї гідністі та свободи


14 08 2020
Після оголошення результатів виборів президента Білорусі та протестних акцій проти фальсифікацій виборів, що охопили цю країну, очільники Православної Церкви України та Української Греко-Католицької Церкви висловили слова підтримки білоруському народові та закликали вірян до молитви. Глава ПЦУ також нагадав про право білорусів на автокефальну Православну Церкву, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайти ПЦУ і УГКЦ.
13 серпня предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній закликав білоруський народ захистити демократичне і незалежне майбутнє своєї держави та виборювати автокефалію Церкви.

Митрополит Епіфаній нагадав про спільну церковну та державну історію українського і білоруського народів та наголосив, що Православна Церква Білорусі має підстави та право просити Матір-Церкву (Вселенський Патріархат) про томос.

«Тіло одне, але має багато членiв, усi члени одного тiла, хоч їх багато, утворюють одне тiло […] Чи страждає один член, з ним страждають усi члени» (1 Кор 12: 12,26) – так навчає нас апостол Павло про природу Церкви, як єдиного тіла Христового, – написав предстоятель у Фейсбуці. – Саме в ці дні особливо страждає білоруський народ – наші сусіди, з якими від княжих часів ми мали багато століть спільної церковної та державної історії, складаючи до 1686 р. єдину Київську Митрополію. Її неканонічна анексія Москвою мала і продовжує мати трагічні наслідки для Православ‘я у всій Східній Європі. З волі віруючого народу та за благословенням нашої спільної Матері-Церкви, Вселенського Патріархату, Українська Церква утвердилася серед автокефальних Церков-Сестер. Православна Церква Білорусі має ті ж самі підстави та право просити Матір-Церкву про Томос, коли на те буде її бажання».

Митрополит Епіфаній побажав білоруському народу з Божою допомогою знайти свою власну відповідь на виклики сьогодення, захистити свої гідність та свободу, демократичне і незалежне майбутнє своєї держави.

«Однак, незалежно від юрисдикційних питань, ми, як православні християни, складаємо єдину Церкву Христову. Тому ми, як Православна Церква України, не можемо залишатися байдужими, не співстраждати, коли майбутнє білоруського народу, незалежність держави, свобода і безпека громадян, їхні життя опинилися під загрозою, – додав митрополит Епіфаній. – Хочу побажати білоруському народу з Божою допомогою знайти свою власну відповідь на виклики сьогодення, захистити свої гідність та свободу, демократичне і незалежне майбутнє своєї держави. Долучаю свій голос до заяв тих численних держав, міжнародних та громадянських інституцій, хто наполегливо закликає до негайного припинення насильства, звільнення тисяч невинно затриманих та проведення конструктивного діалогу між керівництвом Білорусі та громадянським суспільством задля мирного виходу з кризи».

На завершення він запевнив, що його молитви та молитви ПЦУ зараз за білоруський народ, за перемогу правди та за зупинення насильства: «Наші молитви сьогодні – за білоруський народ, за перемогу правди, за зупинення насильства, за Божий захист для невинних, які страждають. Нехай Господь допоможе вам, брати і сестри, пройти ці важкі часи!».

14 серпня глава УГКЦ від імені єпископату, духовенства та вірних УГКЦ також висловив слова братерської солідарності й молитовної близькості єпископату та духовенству Римо-Католицької та Греко-Католицької Церков Білорусі, богопосвяченим особам, всьому білоруському народові. Разом із тим глава закликав вірних УГКЦ до щоденної молитви о 21:00 за білоруський народ.

Листа зі словами підтримки було надіслано на адресу владики Тадеуша Кондрусєвіча, архиєпископа Мінська-Могилева, апостольського адміністратора Пінська, та о. Сергія Гаєка, апостольського візитатора для греко-католиків Білорусі.

«Із тривогою в серці стежимо за щоденними актами насилля, яке чиниться щодо безборонних громадян, впізнаючи в них події, описані словами псалмопівця: "Ось бо безбожники напнули лука, на тятиву поклали свої стріли, щоб у темноті стріляти правих серцем. Коли руйнуються основи, що може праведник зробити?" (Пс. 11, 2–3). Віримо, що Господь Бог, єдиний Владика людської історії, невидимо присутній на вулицях і площах Білорусі, щоб запевнити цьому страждальному народові Свою близькість та Своє спасіння: "Очі його дивляться на вселенну, повіки його за людьми стежать. Господь випробовує праведного й безбожного; хто насильство любить, того ненавидить його душа" (Пс. 11, 4–5)», – мовиться у листі.

Глава УГКЦ також запевнив католицьких єрархів Білорусі в молитві за припинення насильства, встановлення справедливості, миру та суспільного порозуміння і згоди. «Усвідомлюючи великі загрози нинішніх подій, молимося і за захист Білорусі від зовнішніх супротивних сил, за збереження єдності білоруського народу, а також незалежності й територіальної цілісності Білоруської держави. Розділяємо з Вами всіма нашу віру та тверде переконання, що наші молитви будуть почуті, адже "Господь бо – справедливий, любить правду; праведники лице його побачать" (Пс. 11, 7)», – додав Святослав.

Водночас з окремим закликом до молитви за білоруський народ глава УГКЦ звернувся й до своїх вірних. «У ці драматичні дні, коли білоруський народ змагається за свої права та свободи, захищаючи своє волевиявлення, соціальну справедливість і власну гідність, закликаю усіх синів і дочок Української Греко-Католицької Церкви до усильних молитов за припинення насилля над невинними, за встановлення суспільного ладу і порозуміння в білоруському народі, за мир та збереження єдності й цілісності Білоруської держави», – зазначено в документі.

«Нехай виявом нашої солідарності з білоруським народом стане щира і сердечна молитва, яку долучимо до тих, що творимо щоденно о 21:00 за мир та спокій в Україні», – додав глава УГКЦ.






Повернутися назад