Religion.in.ua > Важливо, Україна > Автор законопроєкту: “Статус військових капеланів отримають близько 400 священників”

Автор законопроєкту: “Статус військових капеланів отримають близько 400 священників”


6 12 2021

Автор законопроєкту: “Статус військових капеланів отримають близько 400 священників”Дванадцять років в Україні розглядали законопроєкт про статус військового капеланства в Україні, питання не доходило навіть до другого читання. Однак 30 листопада Верховна Рада Україні ухвалила Закон України «Про службу військового капеланства» («за» — 291 депутат). Народний депутат України, автор законопроєкту Ростислав Тістик прокоментував подію, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на Wz.lviv.ua.

Розгляд закону активізували торік, свої «за» і «проти» на комітетах висловили представники різних конфесій, військовослужбовці, фахівці Державної прикордонної служби. Вердикт щодо закону оприлюднила і Всеукраїнська Рада Церков.

«Зроблено важливий крок для підтримки священнослужителів-добровольців, що з перших днів війни на передовій, — розповів автор законопроєкту депутат Ростислав Тістик. — Ухвалення закону — історична подія, яка дає змогу продовжити процес декомунізації армії та впровадити сучасні стандарти моральної та духовної підтримки наших військовослужбовців. Відтепер отці-капелани отримують свій статус. Досі вони були оформлені на різних трудових договорах. Командири оформляли їх прибиральниками, бухгалтерами чи представниками інших професій. Отці фактично волонтерили. І це волонтерство було з перших днів війни. Тепер вони отримують соціальне забезпечення, будуть у лавах Збройних сил, як окремий підрозділ, як окрема інституція. І відповідно отримуватимуть заробітну плату, як військовослужбовці. Також будуть отримувати кращу пенсію. Така інституція, як військові капелани, існує в країнах НАТО. Тепер буде і в Україні».

Передбачається створення міжконфесійних рад з питань військового капеланства як дорадчих органів при Міністерстві оборони України та Міністерстві внутрішніх справ України. Згідно з документом, служба підпорядковується безпосередньо командуванню військової частини. Її чисельність — не менша 0,2% чисельності відповідного військового формування.

Військові капелани не отримують зброї та боєприпасів, а також не можуть бути залучені до чергувань, нарядів, проведення службових розслідувань.

«Священники можуть бути не лише на фронті. Капелани працюють не лише із захисниками, а й з членами їхніх сімей. Не дай Боже, трапляються на фронті трагічні випадки, то капелани беруть зобов'язання не на пів року чи рік, а фактично довічно морально підтримувати родини і виводити з важкого психологічного стану. Тепер капелани мають пройти певну підготовку на фронті, але, як я уже згадував — не можуть носити боєприпасів, зброї… Бо часто-густо капеланів змушували виконувати невластиві їм речі. Сподіваюся, невдовзі Міністерство оборони України розробить положення, підзаконні акти, і ми введемо це у дію... Загалом в Україні на статус капелана претендують до 400 осіб. На мій погляд, цього достатнь», — сказав депутат.

Статус капелана можуть мати священники з різних церков, не обов'язково лише з Гарнізонного храму. Має значення його освіта, благословіння, готовність брати на себе таку місію.

«Чи греко-католик чи православний, оборонець має право обирати собі священнослужителя. Питання будуть обговорювати при створенні комісії при Міноборони: якого капелана відправити у батальйон», — зазначив депутат.


Повернутися назад