Religion.in.ua > Українські > На Київщині на даху школи виявили розмальовані іконами балки старої церкви. Храм зруйнували комуністи

На Київщині на даху школи виявили розмальовані іконами балки старої церкви. Храм зруйнували комуністи


10 10 2019
На Київщині на даху школи виявили розмальовані іконами балки. На місці навчального закладу раніше стояла дерев'яна церква, яку розібрали комуністи. Яка доля чекає на будівлю школи і знайдені малюнки, у сюжеті ТСН.19:30.

На Київщині на даху школи виявили розмальовані іконами балки. На місці навчального закладу раніше стояла дерев'яна церква, яку розібрали комуністи. Яка доля чекає на будівлю школи і знайдені малюнки, у сюжеті ТСН.19:30.

До школа села Русанів на Київщині група реставраторів приїхала зі столиці на запрошення місцевих активістів. Вони опублікували в інтернеті зображення даху освітнього закладу, на якому старовинні ікони.

Малюнки виявили, коли почали ремонт даху будівлі. Раніше селом ходили чутки, що на горищі є образи святих, але ніхто їх не бачив.

Пані Марії було років шість, коли з мамою ходила до церкви. Коли на її місці звели школу, то вона до першого класу пішла. Жінка пам'ятає, що храм був дуже великий, дерев'яний. Образи були намальовані прямо на стінах.

"Церква була дуже красива. Помальована. Художник, мабуть, якийсь малював доладний. З лівої сторони сходи на другий поверх, де хор співав по празниках", - згадує.

У Чернігівському обласному архіві для ТСН знайшли документи про храм у Русанові. Зведена церква у 1851 році на честь святителя Христова Миколая. Будівля дерев'яна на кам'яному фундаменті. Знайти зображення саме Русанівського храму не вдалося, але в одному з документів йдеться про те, що його звели за планом церкви у Микільській Слобідці біля Києва. Храм простояв майже 90 років, доки за нього не взялися комуністичні активісти. Усе цінне забрали, а церкву розібрали на будматеріали.

"Хто буде розбирать церкву, той буде дерево на хату брать. А тоді такі були активісти, що пішли на це. Ікони знімали. Вони з ікон, з портретів золото змивали", - згадує жінка.

Про людей, які брали ті мальовані дошки, досі ходять селом чутки. що долі їхні не склалися. Саме в такий спосіб збереглися і повернулися зрештою до церкви, вже нової, два образи, хоч і художню цінність вони втратили.

Перемальовані ікони насторожують реставраторів. Під примусом Міністерства культури їх допускають на горище, де збереглися балки від старовинної церкви.

Одразу біля ляди горища розташовані перші знахідки - помальована балка. У першу чергу вчені хочуть знайти образ Спаса, який показували активісти на фотографіях. Кожна з балок помальована, але не всі збереглися в автентичному вигляді. За словами реставраторів, церква буда зведена без цвяхів:  колоди складалися, як конструктор.

Чимало роботи ще лишається ще для дослідників, бо не всі фрагменти за першим разом відкрилися їм. "Погано збереглися. Дуже фрагментарно. Деякі фрагменти можна було б зібрати", - каже реставраторка Тетяна.

Історія не тільки села, а того часу: розбирали церкви і в кращому випадку зводили з них школи. Бували випадки, коли зводили містки, провокуючи людей переступати через образи.

Сільський голова вже мріє про експозицію. У центрі села можна було б виділити приміщення, скласти фрагменти зображень і роздитися, до яких ікон молилися бабусі й дідусі.

 

Тsn.ua






Повернутися назад