Religion.in.ua > Україна, Світ > Єрусалимський патріарх і посол України домовились організувати виставку реліквій, пов'язаних з гетьманом Іваном Мазепою

Єрусалимський патріарх і посол України домовились організувати виставку реліквій, пов'язаних з гетьманом Іваном Мазепою


23 02 2021
4 лютого 2021 року у приміщенні Патріархії Єрусалимської Православної Церкви відбулася зустріч посла України в державі Ізраїль Євгена Корнійчука з Єрусалимським патріархом Феофілом ІІІ. У ході зустрічі були обговорені перспективи започаткування співпраці у сфері вивчення історії відносин між Україною та Єрусалимським Патріархатом, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт Посольства.

Патріарх Феофіл ІІІ схвалив ідею організації виставки релігійних реліквій, які були передані Патріархії наприкінці XVII сторіччя гетьманом Іваном Мазепою та зберігаються в храмі Гробу Господнього.

Експозицію реліквій, які у різні часи були подаровані представниками України Єрусалимському Патріархату, заплановано провести в рамках відзначення 30-ї річниці Незалежності України.

Феофіл ІІІ та посол України обмінялися думками щодо ситуації у світовому православ’ї та в Україні, зокрема у контексті розбудови Православної Церкви України.

З огляду на це, потребує додаткового дослідження срібний дар І. Мазепи для храму Гробу Господнього 1698 р. Яке було його богослужбове призначення за задумом самого гетьмана? Антимінс чи плащаниця? На думку кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського, реліквія первісно була призначена для оздоблення чолового фасаду престолу як антепендій (від лат. ante — pendulus — що висить спереду). Такий високомистецький навіть за європейськими критеріями твір призначався для ширшого публічного огляду, з одного боку — як релігійний наратив, а з іншого — як ефективний своєрідний тодішній піар-хід Мазепи для привернення широкої міжнародної уваги до власної персони. Щоправда срібну плиту в Храмі певний час використовували, як плащаницю, ставлячи її на престол під чашу зі святими дарами. Яке її призначення сьогодні - варто з'ясувати.

"З огляду на це, потребує додаткового дослідження срібний дар І. Мазепи для храму Гробу Господнього 1698 р., - пише український релігієзнавць Андрій Смирнов. - Яке було його богослужбове призначення за задумом самого гетьмана? Антимінс чи плащаниця? На думку кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського, реліквія первісно була призначена для оздоблення чолового фасаду престолу як антепендій (від лат. ante — pendulus — що висить спереду). Такий високомистецький навіть за європейськими критеріями твір призначався для ширшого публічного огляду, з одного боку — як релігійний наратив, а з іншого — як ефективний своєрідний тодішній піар-хід Мазепи для привернення широкої міжнародної уваги до власної персони. Щоправда срібну плиту в Храмі певний час використовували, як плащаницю, ставлячи її на престол під чашу зі святими дарами. Яке її призначення сьогодні - варто з'ясувати".






Повернутися назад