Патріарх Феофіл ІІІ схвалив ідею організації виставки релігійних реліквій, які були передані Патріархії наприкінці XVII сторіччя гетьманом Іваном Мазепою та зберігаються в храмі Гробу Господнього.

Експозицію реліквій, які у різні часи були подаровані представниками України Єрусалимському Патріархату, заплановано провести в рамках відзначення 30-ї річниці Незалежності України.

Феофіл ІІІ та посол України обмінялися думками щодо ситуації у світовому православ’ї та в Україні, зокрема у контексті розбудови Православної Церкви України.

З огляду на це, потребує додаткового дослідження срібний дар І. Мазепи для храму Гробу Господнього 1698 р. Яке було його богослужбове призначення за задумом самого гетьмана? Антимінс чи плащаниця? На думку кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського, реліквія первісно була призначена для оздоблення чолового фасаду престолу як антепендій (від лат. ante — pendulus — що висить спереду). Такий високомистецький навіть за європейськими критеріями твір призначався для ширшого публічного огляду, з одного боку — як релігійний наратив, а з іншого — як ефективний своєрідний тодішній піар-хід Мазепи для привернення широкої міжнародної уваги до власної персони. Щоправда срібну плиту в Храмі певний час використовували, як плащаницю, ставлячи її на престол під чашу зі святими дарами. Яке її призначення сьогодні - варто з'ясувати.

"З огляду на це, потребує додаткового дослідження срібний дар І. Мазепи для храму Гробу Господнього 1698 р., - пише український релігієзнавць Андрій Смирнов. - Яке було його богослужбове призначення за задумом самого гетьмана? Антимінс чи плащаниця? На думку кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського, реліквія первісно була призначена для оздоблення чолового фасаду престолу як антепендій (від лат. ante — pendulus — що висить спереду). Такий високомистецький навіть за європейськими критеріями твір призначався для ширшого публічного огляду, з одного боку — як релігійний наратив, а з іншого — як ефективний своєрідний тодішній піар-хід Мазепи для привернення широкої міжнародної уваги до власної персони. Щоправда срібну плиту в Храмі певний час використовували, як плащаницю, ставлячи її на престол під чашу зі святими дарами. Яке її призначення сьогодні - варто з'ясувати".

Теги: