Religion.in.ua > Важливо, Україна, Світ > Україна святкує Різдво Христове з томосом про автокефалію

Україна святкує Різдво Христове з томосом про автокефалію


7 01 2019
Україна святкує Різдво Христове з томосом про автокефалію6 січня, напередодні Різдва Христового за юліанським календарем, Вселенський патріарх Варфоломій вручив у Константинополі (Стамбулі) митрополиту Епіфанію, предстоятелю Православної Церкви України (ПЦУ), томос про автокефалію ПЦУ. Наступного дня, 7 січня, в Софії Київській відбулася святкова літургія з нагоди Різдва Христового і отримання томосу, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на РБК-Україна.

6 січня предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній (Думенко) в ході богослужіння в храмі Святого Георгія на Фанарі (квартал Стамбула) отримав з рук Вселенського патріарха Варфоломія посох і томос про автокефалію. Напередодні, 5 січня, патріарх Варфоломій підписав томос. Переклад томосу про автокефалію ПЦУ опублікував посол України в Туреччині Андрій Сибіга.

Цей документ є основою адміністративно-канонічного існування помісної Церкви. Після отримання томосу вже повноправний предстоятель автокефальної церкви Епіфаній направить листи миру іншим предстоятелям помісних Церков з пропозицією налагодити церковне (євхаристичне) спілкування, додавши копію томосу.

Вселенський патріарх Варфоломій на врученні томосу про автокефалію Православній Церкві України заявив про початок нової сторінки в історії України. Зокрема, Варфоломій нагадав про обставини тимчасової передачі Москві права на висвячення митрополита Київського, а також підкреслив, що Фанар ніколи не визнавав канонічну юрисдикцію РПЦ над Києвом.

"Сьогодні починається нова сторінка в історії України. Константинопольська церква, яка таким же способом дарувала статус автокефалії всім новим заснованим церквам, сьогодні дарує її вам. Сьогодні, офіційно і канонічно, ви стаєте 15-й церквою в благословенному хорі автокефальних церков", - цитує РБК Варфоломія.

Варфоломій привітав українців з отриманням томосу про автокефалію УПЦ та заявив, що йому радіють як в Україні, так і за її межами. Про це він сказав під час привітання українців з Різдвом.

"Підписання томосу - це особлива місія. Це радість не тільки для українців, які живуть в Україні, але і за її межами. Ви народилися для Хреста, але хрещення отримали від Константинополя. Бажаю, щоб маленький Ісус, який приніс мир на землю, приніс мир в Україну", - заявив Варфоломій.

"Благодать народженого спасителя хай благословить усіх українців у новому 2019 році. Я буду завжди молитися за Україну, як і робив це", - додав він.

Президент України Петро Порошенко, який був присутній на врученні томосу, назвав це вручення "фактично ще одним Актом проголошення незалежності України". "Він зміцнить релігійну свободу, міжконфесійний мир, посилить права і свободи громадян. Особливо тих, які перебували поза спілкуванням з вселенським православ'ям і яких несправедливо таврували неканонічністю", - зазначив Порошенко.

Порошенко також назвав нову Українську Церкву гарантією духовної свободи і запорукою суспільної злагоди. За його словами, томос завершить утвердження самостійності української держави. "Протягом більше тисячі років зберігалася і множилася київська християнська традиція. Сьогодні наша православна церква готова до самостійного буття. Те, що відбулося - це справжнє диво, яким ми зобов'язані волі Творця. Ми раді, що Вселенський патріарх почув наш голос і наші прохання", - додав президент.

Президент України Петро Порошенко також заявив в інтерв’ю грецькій газеті "TаNеа", що Вселенський патріарх Варфоломій буде вважатися співзасновником нової України. "Україна завжди буде вдячна патріарху Варфоломію та Синоду Матері-Церкви за ці історичні рішення. Він привів цю найвеличнішу мрію українців до реальності… Це чудо не було б можливим без твердої позиції його всесвятості Вселенського патріарха Варфоломія, нашої Константинопольської Матері-Церкви. Вона скористалася безумовним канонічним правом зцілювати рани, завдані українському православ'ю декількома століттями московського панування", - сказав він.

"Його всесвятість прийняв історичне рішення, хоча він перебував під сильним тиском з боку Москви. Це було знакове рішення, що підтвердило незаконність анексії Москвою Київської митрополії ще в XVII столітті… Варфоломій вже має особливе місце в історії України. З усім, що він зробив, і завдяки своїй мудрості і керівній ролі, відданості Україні та православ'ю, я сказав би, що Його всесвятість буде вважатися співзасновником нової України. Це дуже особлива і історична місія", - підкреслив президент.

6 січня Вселенський патріарх Варфоломій нагородив очільника Верховної ради України Андрія Парубія орденом хреста Святого Андрія Первозванного за сприяння автокефалії Православної Церкви в Україні. А президент Петро Порошенко нагородив орденом "За заслуги" І ступеня патріарха  Варфоломія.


7 січня у Києві в Софійському соборі пройшла святкова літургія, яку провів митрополит Київський і всієї України Епіфаній. У спільній молитві були присутні президент України, члени уряду, капелани.

Томос про автокефалію Православної Церкви України в Софійський собор внесли президент України Петро Порошенко і предстоятель ПЦУ митрополит Єпіфаній.

У своєму виступі президент України Петро Порошенко, зокрема, закликав Православні Церкви світу визнати Православну Церкву України (ПЦУ). "Ми закликаємо всі світові православні церкви визнавати її як сестру і згадувати під ім'ям "найсвятіша церква України", що має своєю кафедрою історичне місто Київ. А серце Києва - це Свята Софія", - заявив президент.

Порошенко зазначив, що вперше Різдво Україна святкує в автокефальній Православній церкві України в стінах Святої Софії. Президент заявив, що Православна Церква є незалежною, автокефальною, помісною Церквою.

На літургії предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній поминав усіх інших предстоятелів Православних Церков світу, зокрема і Московського патріарха.

Фото facebook.com/oleksandr.drabinko, twitter.com/poroshenko, РБК-Україна


Повернутися назад