Religion.in.ua > Важливо, Україна, Світ > Спікер УПЦ (МП) зробив заяву, яка суперечить позиції власної Церкви щодо РФ, Криму, Донбасу

Спікер УПЦ (МП) зробив заяву, яка суперечить позиції власної Церкви щодо РФ, Криму, Донбасу


26 12 2018

Спікер УПЦ (МП) зробив заяву, яка суперечить позиції власної Церкви щодо РФ, Криму, ДонбасуГолова синодального Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) архієпископ Климент (Вечеря) в ефірі "Радіо Свобода" зробив заяву, яка суперечить позиції власної Церкви щодо ситуації в Криму, на Донбасі та щодо проведення там АТО/ООС, повідомляє кореспондент порталу "Релігія в Україні".

Коментуючи вимоги української влади до УПЦ (МП) вказати у своїй назві приналежність до РПЦ, архієпископ Климент сказав: «На сьогодні у нас є юридичний відділ Київської митрополії, який аналізує всі законодавчі ініціативи. Ми поки що не спостерігаємо ніяких питань, які примушували б сьогодні вже кинутися і стрімголов змінювати щось у своїх статутних документах. У статуті, який зареєстрований в Україні і діє, написано, що УПЦ є самокерованою церквою. У нас не те, що в державі-агресорі, а в жодній іншій закордонній державі не знаходиться центр».

Слід зазначити, що архієпископ Климент вперше використав у розмові про Росію визначення "держава-агресор", хоча після окупації Криму та інтервенції на Донбас Росія була визнана такою парламентом України, ООН, ОБСЄ, Радою Європи, ЄС та іншими міжнародними установами. В офіційних документах УПЦ (МП) і РПЦ ніде не міститься згадки про РФ як агресора, так само цього уникають в неофіційних розмовах архієреї УПЦ/РПЦ.

Також владика Климент надав неточну інформацію, заявивши, що в УПЦ (МП) «в жодній іншій закордонній державі не знаходиться центр». Головним адміністративно-канонічним центром для УПЦ (МП) є Московський Патріархат, оскільки згідно статутів УПЦ (МП) і РПЦ перша є частиною останньої, підпорядковується вищим органам влади РПЦ, отримує від неї легитимацію. І Московська Патріархія, і головний кафедральний соборний храм РПЦ, і Зал церковних соборів РПЦ знаходяться в Москві.

В інтерв'ю "Радіо Свобода" архієпископ Климент далі продовжував: «Ви не чули заяви УПЦ про те, що вона не визнає анексії Криму, що засуджує все те, що відбувається на Донбасі, закликала у тому числі і керівника російської держави припинити цю агресію? УПЦ неодноразово наголошувала, що повністю підтримує всі ініціативи української держави, які стосуються визначення у тому числі й дефініцій, пов’язаних з тим, що відбувається на сході України».

Водночас відомо, що в документах УПЦ (МП) йдеться не про невизнання анексії Криму, а про підтримку територіальної цілісності України, без указання — з Кримом чи без. Єпархії УПЦ (МП), які розташовані в Криму, уникають у своїх назвах згадки про Україну і відмежовуються від неї у своїх офіційних документах. Жодного документу про визнання РФ країною-агресором ця конфесія не має. Так само УПЦ (МП) не робила офіційних закликів до керівника РФ «припинити цю агресію» в Криму та на Донбасі, окрім випадка, коли 2 березня 2014 р., напередодні анексії Криму, місцеблюститель УПЦ (МП) митрополит Онуфрій просив президента РФ В. Путіна «не допустити кровопролиття і братовбивства народів», «попередити поділ нашої української держави і святої Церкви».   

Також відсутні офіційні заяви про те, що УПЦ (МП) «повністю підтримує всі ініціативи української держави, які стосуються визначення у тому числі й дефініцій» щодо ситуації в Криму та на Донбасі. Навпаки, в офіційних і неофіційних заявах УПЦ (МП), РПЦ, та її архієреїв постійно наголошується на внутрішньому конфлікті в Україні, в якому винна вона сама, при цьому війна на Донбасі називається «братовбивчою» або «громадянською», без згадок про військово-політичне втручання РФ; проведення АТО/ООС також не вітається або прямо засуджується.


Повернутися назад