Коментуючи вимоги української влади до УПЦ (МП) вказати у своїй назві приналежність до РПЦ, архієпископ Климент сказав: «На сьогодні у нас є юридичний відділ Київської митрополії, який аналізує всі законодавчі ініціативи. Ми поки що не спостерігаємо ніяких питань, які примушували б сьогодні вже кинутися і стрімголов змінювати щось у своїх статутних документах. У статуті, який зареєстрований в Україні і діє, написано, що УПЦ є самокерованою церквою. У нас не те, що в державі-агресорі, а в жодній іншій закордонній державі не знаходиться центр».

Слід зазначити, що архієпископ Климент вперше використав у розмові про Росію визначення "держава-агресор", хоча після окупації Криму та інтервенції на Донбас Росія була визнана такою парламентом України, ООН, ОБСЄ, Радою Європи, ЄС та іншими міжнародними установами. В офіційних документах УПЦ (МП) і РПЦ ніде не міститься згадки про РФ як агресора, так само цього уникають в неофіційних розмовах архієреї УПЦ/РПЦ.

Також владика Климент надав неточну інформацію, заявивши, що в УПЦ (МП) «в жодній іншій закордонній державі не знаходиться центр». Головним адміністративно-канонічним центром для УПЦ (МП) є Московський Патріархат, оскільки згідно статутів УПЦ (МП) і РПЦ перша є частиною останньої, підпорядковується вищим органам влади РПЦ, отримує від неї легитимацію. І Московська Патріархія, і головний кафедральний соборний храм РПЦ, і Зал церковних соборів РПЦ знаходяться в Москві.

В інтерв'ю "Радіо Свобода" архієпископ Климент далі продовжував: «Ви не чули заяви УПЦ про те, що вона не визнає анексії Криму, що засуджує все те, що відбувається на Донбасі, закликала у тому числі і керівника російської держави припинити цю агресію? УПЦ неодноразово наголошувала, що повністю підтримує всі ініціативи української держави, які стосуються визначення у тому числі й дефініцій, пов’язаних з тим, що відбувається на сході України».

Водночас відомо, що в документах УПЦ (МП) йдеться не про невизнання анексії Криму, а про підтримку територіальної цілісності України, без указання — з Кримом чи без. Єпархії УПЦ (МП), які розташовані в Криму, уникають у своїх назвах згадки про Україну і відмежовуються від неї у своїх офіційних документах. Жодного документу про визнання РФ країною-агресором ця конфесія не має. Так само УПЦ (МП) не робила офіційних закликів до керівника РФ «припинити цю агресію» в Криму та на Донбасі, окрім випадка, коли 2 березня 2014 р., напередодні анексії Криму, місцеблюститель УПЦ (МП) митрополит Онуфрій просив президента РФ В. Путіна «не допустити кровопролиття і братовбивства народів», «попередити поділ нашої української держави і святої Церкви».   

Також відсутні офіційні заяви про те, що УПЦ (МП) «повністю підтримує всі ініціативи української держави, які стосуються визначення у тому числі й дефініцій» щодо ситуації в Криму та на Донбасі. Навпаки, в офіційних і неофіційних заявах УПЦ (МП), РПЦ, та її архієреїв постійно наголошується на внутрішньому конфлікті в Україні, в якому винна вона сама, при цьому війна на Донбасі називається «братовбивчою» або «громадянською», без згадок про військово-політичне втручання РФ; проведення АТО/ООС також не вітається або прямо засуджується.

Теги: