Народження Діви Марії від Йоакима та Анни не описане у канонічних Євангеліях. Відомості про подробиці цієї події походять з апокрифічного Протоєвангелія Якова (ІІ століття). За цими даними, у подружжя Йоакима та Анни тривалий час не було дітей. Коли Йоаким прийшов до єрусалимського Храму, щоб принести жертву Богові, священик відмовив йому на тій підставі, що Йоаким «не створив потомства Ізраїлю». Тоді Йоаким пішов молитися у пустелю, а його дружина молилася наодинці вдома. Їм обом водночас з’явився ангел, який сповістив Анні: «Господь почув молитву твою, ти зачнеш і народиш, і про потомство твоє говоритимуть по всьому світу». Після цього Анна зачала та народила Марію, яку обіцяла посвятити Богові.

Дата свята 8 вересня за старим стилем рівно на 40 днів відстоїть від дати православного свята Зачаття праведної Анни (9 грудня). Свято було встановлене досить пізно: перша згадка про свято Різдва Богородиці відома з V століття. Офіційно свято було впроваджено як загальноцерковне з кінця VI століття. Вперше про свято на Сході згадується у св. Прокла, архієп. Константинопольського (439–466), а на Заході — у сакраментарії папи Геласія (492–496). Вважають, що свято виникло на Сході та швидко поширилося у Римі та залежних від нього церквах.

Найдавніший піснеспів свята, що зберігся – це тропар «Різдво Твоє, Богородице Діво…» (V–VII ст.). Це чи не єдиний випадок тотожності богослужбових піснеспівів Православної та Католицької Церков. Преподобний Роман Солодкоспівець (VI ст.) написав кондак на це свято, який не зберігся.

За переданням, якого однаково тримаються православні та католики, місце народження Діви Марії — будинок Йоакима та Анни у північно-східній частині Єрусалиму. Тепер це територія мусульманського кварталу Старого міста, неподалік від Левових воріт. Проте точне місце розташування будинку невідоме. Православні та католики показують на різні місця на відстані близько 70 м один від одного. Православні збудували на своєму місці монастир святої Анни, під яким у печері показують частину будинку Йоакима та Анни. Католики на своєму місці також збудували базиліку святої Анни, у крипті якої є також стародавні підземні приміщення.

Апокрифічний сюжет про Різдво Богородиці з Протоєвангелія Якова вплинув на традиції Східної та Західної Церков. До нього часто зверталися поети та художники.

На думку християн, народження Діви Марії не було випадковим. Господь наділив Марію особливою місією в історії спасіння людства від гріха і смерті. Багато пророцтв Старого Заповіту вказували на народження Марії. А найперше про це було сказано ще при вигнанні Адама і Єви з раю: «Я покладу ворожнечу між тобою [змієм] й між жінкою, між насінням твоїм і насінням її. Воно зітре тобі голову, а ти будеш жалити його в п'яту» (Книга Буття, глава 3).

Теги: