27 жовтня вранці у Вищій Духовній Семінарії Львівської архидієцезії (м. Львів-Брюховичі) розпочалось засідання ХХXVIII Конференції єпископів Римо-Католицької Церкви в Україні, на якому ухвалено рішення оголосити дотеперішній Дієцезіальний Санктуарій Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в м. Бердичеві (Житомирська обл.) всеукраїнським національним Санктуарієм, повідомляє Католицький медіа-центр.

Римо-католики оголосили Бердичівський санктуарій всеукраїнським національним святилищем

 Бердичівський монастир босих кармелітів в Україні був заснований київським воєводою Янушем Тишкевичем у 1630 році в знак подяки за звільнення з татарського полону. Започаткування чернечого життя у монастирі та посвячення нижнього костелу в ім'я Непорочного Зачаття Діви Марії відбулися 22 липня 1642 року. Літургійне богослужіння здійснив київський єпископ Андрій Шолдрський. З нагоди цієї урочистості фундатор подарував для костелу ікону Матері Божої Сніжної, написану в XVI столітті у стилі Одигітрії. Ця ікона була у великій пошані в родині Тишкевичів, з котрою остання пов'язувала багато отриманих благодатей.

Вшановування ікони набувало розмаху, а велика кількість віруючих свідчила про особливі благодаті, отримані від лику Пресвятої Діви Марії. Чудесно зцілений був також київський єпископ Станіслав Заремба. Після ознайомлення з належною документацією щодо значної кількості чудес за заступництвом Пресвятої Діви Марії, 23 травня 1647 року він видав офіційний документ, в якому оголосив ікону Матері Божої Бердичівської чудотворною. Це стало початком довгої традиції паломництва до Санктуарію...

В 1739-1754 рр. будується верхній костел. Над нижнім костелом піднялася типова базиліка, повідомляє РІСУ.

З часом Санктуарій Матері Божої Бердичівської став духовною столицею Римсько-Католицької Церкви в Україні. Це місце вважалося святим, місцем присутності Матері Божої, а також місцем покаяння для бажаючих поєднатись з Богом.

У 1866 році російський цар конфіскував монастир і віддав Санктуарій під опіку діецезіальних священиків. У післяреволюційному періоді на короткий проміжок часу кармеліти повернулись до Бердичева. Після смерті отця Терезія Штобрина в 1926 році комуністична влада конфіскувала Санктуарій, передаючи його у державну власність. Верхній костел був перетворений на музей революції та музей атеїзму, а нижній - на міський кінотеатр. В 1941 році, напередодні фашистської навали, у Санктуарії в результаті підпалу спалахнула пожежа. Вірогідно, тоді й згоріла ікона.

15 листопада 1991 року Римо-Католицька Церква знову отримала у власність верхній та нижній костели в Бердичеві. Була написана нова ікона Матері Божої Бердичівської. Новий лик Діви Марії благословив 9 червня 1997 року Папа Іван Павло ІІ в костелі святої Ядвіги у Кракові. Коронація ікони папськими коронами відбулась під час престольного свята на честь Матері Божої з гори Кармель 19 липня 1998 року. Коронатором від імені Папи Римського був Ординарій Київсько-Житомирської єпархії, єпископ Ян Пурвінський.

Теги: